fbpx
Przejdź do treści

Dofinansowanie IN VITRO – szansa, nadzieja, wsparcie

dofinansowanie in vitro Gameta
fot. 123rf.com

Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego często jest jedyną szansą dla par, które chcą zostać rodzicami. Leczenie i procedura wiążą się z duży kosztami – m.in. emocjonalnymi, relacyjnymi, społecznymi, ale też finansowymi. W tym ostatnim aspekcie duże wsparcie dla par niosą lokalne programy dofinansowujące in vitro – co warto o nich wiedzieć?

POMOCNA DŁOŃ

Szacuje się, że każdego roku w Polsce do leczenia metodami IVF/ICSI kwalifikuje się do 10% par zmagających się z niepłodnością. Jest to mniej więcej 25–30 tys. par, które chcą zostać rodzicami. To właśnie do nich kierowane są lokalne programy dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, które dla wielu osób jest dużym wyzwaniem finansowym. Koszt procedury in vitro waha się zwykle w przedziale 10–12 tys. złotych.

Obecnie w Polsce jest kilkanaście lokalnych programów wspierających pary, które wymagają leczenia in vitro – zarówno miejskie, powiatowe, jak i wojewódzkie. Każdy z nich opiera się na konkretnych warunkach kwalifikacji, które mogą się od siebie różnić.

Różne mogą być także kwoty dofinansowania, np. w bydgoskim programie liczyć można na wsparcie do 5 tys. zł do procedury IVF, IVF/ICSI z dawstwa partnerskiego i innego niż partnerskie oraz do 2 tys. zł do procedury anonimowego biorstwa zarodka.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Istotny jest wiek kobiety – w większości programów panie mogą mieć rocznikowo maksymalnie 40 lat, warunkowo 42 (43 lata w Bydgoszczy).
 • Każda para kwalifikowana jest indywidualnie na podstawie specjalistycznej oceny sytuacji klinicznej.
 • Kwalifikacja bazuje na potwierdzonych medycznie wskazaniach do in vitro – bezpośrednim lub udokumentowanym nieskutecznym leczeniu innymi metodami (zgodne z rekomendacjami). Należy w związku z tym pamiętać, by na wizytę kwalifikacyjną zabrać ze sobą dokumentację medyczną, która zawiera dotychczasowe wyniki diagnostyczne oraz przebieg leczenia (jeśli takie się odbywało).
 • Zgłaszające się do programu pary muszą być w związku partnerskim lub małżeńskim i zamieszkiwać w danym mieście/powiecie/województwie (istotne jest w tym kontekście miejsce rozliczania podatków).
 • Należy pamiętać, że nie wszystkie procedury, badania czy leki podlegają dofinansowaniu – przed przystąpieniem do programu, warto zwrócić na to uwagę.

BY SPEŁNIAĆ MARZENIA

„Z naszych doświadczeń wynika, że dla wielu pacjentów programy dofinansowujące leczenie są dużym wsparciem, a nam zależy na tym, by mieć szansę pomóc jak największej ilości par” – mówi dr Paweł Radwan, lekarz z Kliniki Gameta.

Kliniki z grupy Gameta, realizują obecnie kilkanaście lokalnych programów dofinansowania do leczenia niepłodności, m.in. program dla województwa mazowieckiego, powiatu pabianickiego, miasta Warszawy, Łodzi, Gdańska, Częstochowy, Słupska, Chojnic czy Bydgoszczy. Jeśli chodzi o tę ostatnią miejscowość, do końca grudnia 2020 roku – dzięki programowi – udało się już uzyskać ponad 40 ciąż. „Wiemy, że na świat przyszło jedenaścioro dzieci, których bez leczenia prawdopodobnie by nie było. Jest to ogromny sukces. Cieszymy się z każdej ciąży i każdego dziecka. W programie łódzkim i gdańskim, które funkcjonują najdłużej, otrzymano ponad 800 ciąż i urodziło się już prawie 600 dzieci!” – mówi dr Radwan i dodaje: „Trzeba pamiętać, że liczba miejsc w programach, także tym bydgoskim, zawsze jest ograniczona. Warto więc jak najszybciej zgłosić się na kwalifikację i tym samym dać sobie szansę na spełnienie marzeń o dziecku. Para, która zdecyduje się przystąpić do któregokolwiek z programów dofinansowania, otrzymuje w klinice kompleksowe wsparcie i pomoc w załatwieniu wszystkich formalności – wiemy, że stresu w związku z leczeniem niepłodności i tak ma zbyt wiele”.

Obecny program w Bydgoszczy trwa do końca 2022 roku, podobnie jak program warszawski. W Łodzi w tym roku rozpoczął się czteroletni program będący kontynuacją działań podejmowanych przez miasto już w latach 2016–2020. W powiecie pabianickim program potrwa zaś do końca 2023 roku.

W KLINKACH GAMETA JEST MOŻLIWOŚĆ PRZYSTĄPIENIA DO NASTĘPUJĄCYCH PROGRAMÓW:

 • bydgoskiego,
 • łódzkiego,
 • warszawskiego,
 • częstochowskiego,
 • chojnickiego,
 • słupskiego,
 • dla mieszkańców powiatu pabianickiego,
 • gdańskiego,
 • dla województwa mazowieckiego,
 • dla gminy Nowogard,
 • dla Tarnowa Podgórnego.

Więcej informacji uzyskasz na stronie: https://gameta.pl/miejskiprogram-in-vitro.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

dr n. med. Paweł Radwan

Specjalista ginekolog-położnik; specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Pracuje w Klinice Gameta od 2005 r. Prezes Zarządu Gameta Szpital, Kierownik Działu Badań i Rozwoju w Klinice Gameta.
Specjalizuje się w: leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), metodach wspomaganej prokreacji.
Przynależność do stowarzyszeń i towarzystw naukowych: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE), Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu (ASRM).

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.