fbpx
Przejdź do treści

Dobra miesiączka

Miesiączka dotyczy każdej kobiety w okresie reprodukcyjnym. Czym dokładnie jest okres i na czym on polega opowiedział nam dr Tomasz Leonowicz.

Jak wygląda normalna miesiączka?

Ginekolog, seksuolog dr Tomasz Leonowicz: Krwawienie miesiączkowe jest zjawiskiem fizjologicznym. Jest efektem współdziałania wielu hormonów i zależy od funkcjonowania podwzgórza, przysadki mózgowej i jajników. Najczęściej w połowie cyklu miesiączkowego dochodzi do jajeczkowania. Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, po 2 tygodniach pojawia się krwawienie miesiączkowe. Miesiączka wyklucza obecność ciąży.

Standardowy cykl miesięczny trwa około 28 dni, a samo krwawienie około czterech, pięciu dni. Naturalnie jest pewien zakres normy, cykle 22 czy 32  dniowe również są jeszcze cyklami prawidłowymi. Krwawienie trwające do tygodnia jest prawidłowe, powyżej tego czasu możemy mówić o krwawieniu nadmiernie długim.

Przy regularnej miesiączce, nie prowadząc kalendarzyka, ciężko jest zajść w ciążę?

Paradoksalnie, najwięcej ciąż jest, gdy się ich nie planuje i kiedy niekoniecznie ciąża jest chciana. Taka złośliwość losu. Trudno na podstawie kalendarzyka wyliczyć, kiedy należy współżyć. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, jeżeli para współżyje co najmniej trzy razy w tygodniu przez rok i nie doczeka się ciąży to mamy do czynienia z niepłodnością. W ciągu pierwszego roku regularnego współżycia, 80 spośród stu par starających się o dziecko, doczeka się ciąży. W następnym roku ta wartość zwiększy się jedynie o 5 proc. A więc ok 15 proc. par może mieć problem z płodnością. Wynika z tego wniosek, że należy odpowiednio często współżyć i wtedy są duże szansę na zajście w ciążę.

Kiedy okres trwa za długo, a kiedy zbyt krótko?

Jeśli krwawienie trwa 4 dni do tygodnia uznajemy je za prawidłowe. Miesiączka trwająca powyżej tygodnia jest uznawana za przedłużające się krwawienie Natomiast, jeśli trwa krócej niż trzy dni, możemy mówić o krótkiej miesiączce, która nie zawsze oznacza jakiś problem, ale może wymagać diagnostyki.

Czego może być efektem zbyt długa miesiączka?

Może być efektem wystąpienia cyklu jednofazowego czyli bez owulacji. Może świadczyć o zaburzeniach wydzielania hormonów płciowych, zaburzeniach tarczycy, hiperprolaktynemii. Mogą być też inne przyczyny, jak przerost śluzówki jamy macicy czyli endometrium, obecność polipów, mięśniaków czy torbieli jajnika.

Panuje przeświadczenie, że zaburzenia hormonalne raczej wpływają na brak miesiączki.

Nie. To działa w dwie strony. Zaburzenia hormonalne mogą zarówno wydłużać jak i skracać  krwawienie, mogą też wydłużać lub nasilać albo też zmniejszać intensywność krwawienia.

Co, poza czasem trwania miesiączki, może nas jeszcze zaniepokoić?

W trakcie prawidłowej miesiączki nie powinny pojawiać się skrzepy. Jednak, jeśli wystąpią, kobieta powinna zasięgnąć porady ginekologicznej, bo może mieć problem z obecnością polipa, nadmiernym przerostem śluzówki, zaburzeniami hormonalnymi. Naturalnie, jeśli taka miesiączka pojawiła się raz i nie ma tendencji do powtarzania się to nie ma potrzeby podnoszenia alarmu.

Jak wyglądają skrzepy?

Krew miesiączkowa jest płynna. Natomiast skrzepy mają konsystencję galarety, pacjentki często mówią, że wyglądają jak wątróbka.

Jakie jeszcze objawy mogą nas zaniepokoić?

Bolesność, która występuje w momencie krwawienia lub bezpośrednio po nim może świadczyć np. o obecności endometriozy, nieprawidłowościach szyjki macicy czy wadach anatomicznych narządu rodnego.

Jednak bolesny okres to może być endometrioza, ale nie musi.

Nie musi. Bardzo często u kobiet, które nie były w ciąży, kanał szyjki macicy jest wąski, zdarza się też tyłozgięcie macicy. Te sytuacje sprzyjają bolesności.

Wiąże się to z niebezpieczeństwem?

To jest właściwość anatomiczna konkretnej kobiety. Nie wiąże się to z niebezpieczeństwem.

——————————–
dr Tomasz Leonowicz

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.