Ruch płodu, kopnięcia i przewrotki sprawiają ciężarnej wiele radości. To dobry znak – nawet w środku nocy czy o piątej nad ranem. Wraz z upływem ciąży, wielu lekarzy zaleca liczenie wyczuwalnych ruchów, by upewnić się, że z maluszkiem jest wszystko w porządku. Równie ważne, by co najmniej kilkanaście dni przed porodem, płód odwrócił się głową do dołu. Ale tak właściwie dlaczego?
Dlaczego płód odwraca się głową do dołu?
„W pierwszym i drugim trymestrze dziecko będzie doświadczać wielu różnych pozycji” – mówi ginekolog dr Heather Skanes.
Po upływie 38 tygodni, maluch jest gotowy do przyjścia na świat. Jednak by wydostać się z brzucha mamy, będzie musiał stawić czoła wielu napotkanym przeszkodom i trudnościom. Najważniejsze by przekręcił się głową do dołu. Ale dlaczego? Wszystko sprowadza się do prawa grawitacji Isaaca Newtona.
„Główka Twojego dziecka jest najcięższą częścią ciała, więc nawet gdy dziecko obraca się i przewraca, nie może jej ponownie podnieść” – mówi Dr. Daniel Roshan.
Kiedy płód powinien się odwrócić?
W przypadku porodu drogami natury najlepszą pozycją jest ta głową do dołu, twarzą skierowaną w stronę mamy i z brodą schowaną w klatce piersiowej. Płód podczas ciąży nieustannie zmienia swoją pozycję, jednak im jest większy tym trudniej wykonać mu obrót. Zdaniem dr Skanes najlepiej jest, jeśli dziecko usadowi się w swoim miejscu na kilka tygodni przed porodem.
„Ważne jest, aby pozycja dziecka została zmieniona przed 36-37 tygodniem (…)”– mówi dr Skanes.
Może się jednak zdarzyć, że maluszek już od 32. tygodnia ciąży będzie skierowany głową do dołu, a tym samym przygotowany będzie do pojawienia się na świecie.
A co, jeśli płód się nie odwróci?
Niektóre maluchy są niezwykle uparte i pozostają do samego porodu w ułożeniu pośladkowym – główka w górze, nogi zwinięte ze stópkami w okolicy pośladów. Jak postąpić w takim przypadku? W takiej sytuacji poród drogami natury wymaga szczególnej ostrożności i nie każdy lekarz się na niego zdecyduje. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub gdy dziecko jest duże, wykonuje się cesarskie cięcie. Ponadto gdy kobieta zacznie rodzić siłami natury, lekarz w każdej chwili może skierować ją na salę operacyjną na cesarkę.
Jeśli Twoje dziecko jeszcze nie odwróciło się głową do dołu, a do porodu pozostało jeszcze kilka tygodni, nie martw się. Niektóre dzieci odwracają się dopiero w ostatniej chwili. Choć te bardziej uparte główkę do góry mają do samego końca.
Źródło: Romper
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.
Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!