fbpx
Przejdź do treści

Dlaczego tak ważne jest, by maluch odwrócił się przed porodem głową do dołu?

Pozycja dziecka przed porodem - odwrócenie do dołu
Foto: Unsplash

Ruch płodu, kopnięcia i przewrotki sprawiają ciężarnej wiele radości. To dobry znak – nawet w środku nocy czy o piątej nad ranem. Wraz z upływem ciąży, wielu lekarzy zaleca liczenie wyczuwalnych ruchów, by upewnić się, że z maluszkiem jest wszystko w porządku. Równie ważne, by co najmniej kilkanaście dni przed porodem, płód odwrócił się głową do dołu. Ale tak właściwie dlaczego?

Dlaczego płód odwraca się głową do dołu?

„W pierwszym i drugim trymestrze dziecko będzie doświadczać wielu różnych pozycji” – mówi ginekolog dr Heather Skanes.

Po upływie 38 tygodni, maluch jest gotowy do przyjścia na świat. Jednak by wydostać się z brzucha mamy, będzie musiał stawić czoła wielu napotkanym przeszkodom i trudnościom. Najważniejsze by przekręcił się głową do dołu. Ale dlaczego? Wszystko sprowadza się do prawa grawitacji Isaaca Newtona.

„Główka Twojego dziecka jest najcięższą częścią ciała, więc nawet gdy dziecko obraca się i przewraca, nie może jej ponownie podnieść” – mówi Dr. Daniel Roshan.

Kiedy płód powinien się odwrócić?

W przypadku porodu drogami natury najlepszą pozycją jest ta głową do dołu, twarzą skierowaną w stronę mamy i z brodą schowaną w klatce piersiowej. Płód podczas ciąży nieustannie zmienia swoją pozycję, jednak im jest większy tym trudniej wykonać mu obrót. Zdaniem dr Skanes najlepiej jest, jeśli dziecko usadowi się w swoim miejscu na kilka tygodni przed porodem.

„Ważne jest, aby pozycja dziecka została zmieniona przed 36-37 tygodniem (…)”– mówi dr Skanes.

Może się jednak zdarzyć, że maluszek już od 32. tygodnia ciąży będzie skierowany głową do dołu, a tym samym przygotowany będzie do pojawienia się na świecie.

A co, jeśli płód się nie odwróci?

Niektóre maluchy są niezwykle uparte i pozostają do samego porodu w ułożeniu pośladkowym – główka w górze, nogi zwinięte ze stópkami w okolicy pośladów. Jak postąpić w takim przypadku? W takiej sytuacji poród drogami natury wymaga szczególnej ostrożności i nie każdy lekarz się na niego zdecyduje. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub gdy dziecko jest duże, wykonuje się cesarskie cięcie. Ponadto gdy kobieta zacznie rodzić siłami natury, lekarz w każdej chwili może skierować ją na salę operacyjną na cesarkę.  

Jeśli Twoje dziecko jeszcze nie odwróciło się głową do dołu, a do porodu pozostało jeszcze kilka tygodni, nie martw się. Niektóre dzieci odwracają się dopiero w ostatniej chwili. Choć te bardziej uparte główkę do góry mają do samego końca.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.