fbpx
Przejdź do treści

Dlaczego seks w ciąży sprawia ból?

seks w ciąży
fot. 123rf.com

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które przyczyniają się do pojawienia dyskomfortu podczas seksu. Ciężarne spodziewają się bólu pleców, opuchniętych łydek i porannych mdłości, ale ból podczas współżycia zaskakuje. Dlaczego tak się dzieje?

Rosnący brzuch

Nieustannie powiększający się brzuch nie tylko utrudnia wykonywanie codziennych czynności, ale sprawia, że uprawianie seksu staje się „niewygodne”. Najczęstszą przyczyną odczuwania dyskomfortu podczas seksu jest wielkość brzucha, który utrudnia znalezienie wygodnej pozycji. Ponadto nieustannie przybierający na wadze płód, powoduje ból miednicy, co tym samym może przyczynić się do bólu podczas zbliżenia.

Hormony nie są bez znaczenia

Zwiększona objętość krwi i zmniejszone nawodnienie tkanek mogą doprowadzić do dyskomfortu podczas seksu w ciąży.

„W czasie ciąży wytwarzamy około 50% więcej krwi, która przechowywana jest w całym ciele, w tym na genitaliach. Dla niektórych kobiet obrzęk tkanki pochwy oznacza zwiększoną przyjemność – doznania są zwiększone, szczególnie w okolicach łechtaczki. Dla innych może być niewygodny i prowadzić do nadwrażliwości, a nawet hemoroidów sromu – mówi ekspertka od porodu i doula Sara Lyon, której słowa cytuje Romper

Wzrost stężenia relaksyny sprawia, że stawy stają się bardziej ruchome, a mięśnie, ścięgna i więzadła rozluźniają się i uelastyczniają. Zmiany te mogą powodować przejściowy ból w najniższej części tułowia, co prowadzi do dyskomfortu lub bólu podczas seksu.

Suchość pochwy

Ze względu na wysoki poziom estrogenów w ciąży, suchość pochwy nie jest częstym problemem. Jednak jeśli kobieta jest zestresowana lub gra wstępna była niewystarczająca, suchość może powodować bolesność.

„Organizm kobiety w ciąży uwalnia kortyzol, główny hormon stresu, który powoduje suchość pochwy. Suchość pochwy powoduje tarcie, przez co seks w ciąży jest niewygodny lub bolesny dla niektórych kobiet” – mówi Dainis Graveris, edukator seksualny. 

Uwolnienie oksytocyny – hormonu ciążowego, powoduje łagodne skurcze macicy. W połączeniu z nadwrażliwością w czasie ciąży, skurcze mogą powodować dyskomfort lub ból podczas współżycia.

Jak sobie radzić z bolesnym seksem w ciąży?

Bolesny seks może być szczególnie frustrujący, zwłaszcza w ciąży. Stres i niepokój wynikający ze strachu przed zbliżeniem sprawiają, że seks staje się nieprzyjemny. Dlatego przed współżyciem warto się zrelaksować i nie wywierać na sobie zbyt dużej presji. Warto skupić się na czerpaniu korzyści ze zbliżenia.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.