fbpx
Przejdź do treści

Dlaczego niektóre kobiety są niepłodne?

Dziś obchodzimy kolejny dzień Tygodnia Świadomości Niepłodności. Wczoraj pisaliśmy o męskiej perspektywie problemu, teraz kolej na kobiety.

W przypadku kobiet jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn niepłodności jest ich wiek. Im kobieta jest starsza, tym szanse na to, by zajść w ciążę maleją. Jak podkreślają lekarze – w przypadku kobiet między 35. a 40. rokiem życia – ponad 30 proc. z nich jest niepłodnych, a powyżej 40. roku niepłodność dotyka już blisko 80 proc. kobiet.

U mężczyzn, w przeciwieństwie do kobiet, nie ma gwałtowanego spadku płodności, ale dochodzi do stopniowego, delikatnego zmniejszania się koncentracji plemników i objętości nasienia, a to powoduje, że np. 40-letni mężczyzna potrzebuje więcej czasu, żeby zapłodnić taką samą partnerkę niż mężczyzna 25-letni. Niestety wraz z wiekiem mężczyzny wzrasta również liczba poronień u partnerki i częściej pojawiają się choroby autosomalne dominujące, których odsetek znacznie wzrasta z wiekiem – tłumaczy prof. Piotr Jędrzejczak z Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

PRZECZYTAJ: Sperma białych mężczyzn jest gorsza

Część kobiet przez wiele lat przyjmuje założenie, że nigdy nie zostanie matką, ale mimo to, ważna jest dla nich sama możliwość wyboru – Nie chodzi nawet o to, czy kobieta skorzysta z możliwości zostania matką, ale czy w ogóle ją ma. Dla wielu kobiet, który nie planowały macierzyństwa w najbliższej przyszłości, lub nawet wcale, informacja o zagrożeniu płodności aktywuje potrzebę szybkiego zajścia w ciążę – mówi psycholog Katarzyna Mirecka, członek Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Pozostałe czynniki niepłodności zazwyczaj są wspólne dla obu płci. Wpływ na płodność to przede wszystkim stres emocjonalny, niewłaściwa dieta, niedobór witamin i składników mineralnych, nadwaga, anemia, nierównowaga hormonalna po przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych oraz zaburzenia owulacji.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.