fbpx
Przejdź do treści

Dlaczego nie mam okresu? 10 możliwych przyczyn

brak okresu, miesiączka
fot. 123rf.com

Dlaczego nie mam okresu? To pytanie zadają sobie kobiety, które z niewiadomych powodów przestały miesiączkować. Brak okresu wymaga wnikliwej diagnostyki, bowiem może mieć różne przyczyny. Zastanówmy się, które z nich możemy zaliczyć do najczęstszych?

Brak okresu – przyczyny

Trwająca kilka dni miesiączka to znak, że układ rozrodczy kobiety najprawdopodobniej funkcjonuje prawidłowo. Na początku fazy folikularnej, pierwszego dnia okresu, przysadka mózgowa zwiększa produkcję hormonu folikulotropowego, pobudzającego wzrost i dojrzewanie pęcherzyków Graffa. Najczęściej pomiędzy 12. a 14. dniem cyklu, ma miejsce kluczowy moment – owulacja, inaczej jajeczkowanie, czyli czas największej płodności u kobiety. Dwa tygodnie później, w przypadku bezowocnych starań, pojawia się miesiączka.

Może się jednak zdarzyć, że kobieta przestanie miesiączkować. Zastanówmy się – dlaczego?

1. Ciąża – to jedna z częstszych przyczyn braku okresu u kobiet, które do tej pory miesiączkowały regularnie. W tym przypadku test ciążowy powinien rozwiać wszystkie wątpliwości. Może się jednak zdarzyć, że wykonany zbyt wcześnie, pokaże sfałszowany, negatywny wynik. W takiej sytuacji najlepiej wykonać badanie hormonu beta HCG z krwi lub udać się do ginekologa.

2. Karmienie piersią – brak miesiączki nie zawsze musi oznaczać ciążę. U kobiet karmiących piersią pierwszy okres może pojawić się nawet rok po porodzie, a w niektórych przypadkach dopiero po zakończeniu karmienia. Wszystko za sprawą zwiększonego poziomu prolaktyny – hormonu pobudzającego proces laktacji i hamującego owulację. Co jednak ważne, nawet jeśli karmisz piersią i nie masz miesiączki, możliwe jest zajście w kolejną ciążę (owulacja może pojawić się jeszcze przed powrotem krwawienia)!

3. Otyłość – wbrew temu co sądzą niektórzy, otyłość może być przyczyną zatrzymania menstruacji.  Nieregularne cykle miesiączkowe, a czasami ich całkowity brak, to problem, który pojawia się u pewnego procenta kobiet z nadwagą.

4. Niedowaga – nie tylko zbyt duża, ale także zbyt mała masa ciała, może skutkować zatrzymaniem okresu. W tym przypadku dodatkowe kilogramy mogą okazać się rozwiązaniem problemu.

5. Leki – kłopoty ze zdrowiem, a co za tym idzie przyjmowane leki, np. na nadciśnienie, antyalergiczne, jak i środki antykoncepcyjne, mogą doprowadzić do powstania omawianej dolegliwości.

6. Choroba – zaburzenia pracy tarczycy, endometrioza czy cukrzyca to przykładowe choroby powodujące zatrzymanie miesiączki.

7. Sport – co ciekawe, u części kobiet uprawiających dużą ilość sportu, zbyt wysoki procent masy mięśniowej, a zbyt niski procent tkanki tłuszczowej, skutkuje zaburzeniami menstruacyjnymi (chociaż mogą stać za tym także inne czynniki związane właśnie z nadmiernym wysiłkiem fizycznym i tym, jak w związku z nim funkcjonuje organizm).

8. Zespół policystycznych jajników (PCOS) – zaburzenie hormonalne, z którym zmaga się około 10-12% kobiet, charakteryzuje się m.in. zatrzymaniem okresu, a tym samym utrudnia zajście w ciążę. 

9. Menopauza – dla dojrzałych kobiet brak miesiączki jest jednym z symptomów rozpoczęcia menopauzy czyli czasu, w którym organizm ze stanu płodnego, powoli przechodzi w stan bezpłodny. Klimakterium najczęściej dotyczy kobiet pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.

10. Przedwczesna niewydolność jajników  – czyli ustanie funkcji jajnika to problem, który dotyczy coraz młodszych kobiet, nie tylko tych przed 40. rokiem życia. O jej przyczynach, diagnozie i możliwościach leczenia możecie przeczytać TUTAJ.

źródło: verywellfamily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.