fbpx
Przejdź do treści

Dlaczego miesiączki są bolesne?

Dlaczego miesiączki są bolesne?
Foto: Sydney Sims, Unsplash

Bolesne miesiączkowanie to zespół wielu dolegliwości pojawiających się wraz z rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego. Comiesięczna menstruacja kojarzy się z dyskomfortem, który niekiedy utrudnia normalne funkcjonowanie. Dlaczego menstruacja boli?

Ból miesiączkowy dotyka w szczególności młode kobiety. Występuje u niemalże 12%, jednak jak podają niektóre źródła, może zmagać się z nim aż 30 proc. kobiet. Wyróżnia się pierwotne i wtórne bolesne miesiączkowanie.

Pierwotne bolesne miesiączkowanie zwykle pojawia się już kilka miesięcy po pierwszym okresie. Często spowodowane jest przez prostaglandyny, które naturalnie występują w organizmie. Z kolei wtórne bolesne miesiączkowanie zwykle występuje w późniejszym okresie życia i często wynika z zaburzeń reprodukcji.

Nieprzyjemne objawy menstruacji

Menstruacji towarzyszy szereg bolesnych objawów, które mogą pojawić się tuż przed rozpoczęciem okresu. Najbardziej charakterystyczny jest dokuczliwy ból zlokalizowany w podbrzuszu. Mogą wystąpić również nudności, wymioty, brak apetytu, ból głowy, rozdrażnienie i senność. Dyskomfort i nieprzyjemne objawy zwykle zmniejszają się wraz z czasem trwania okresu.

Dlaczego miesiączki są bolesne?

Prostaglandyny

Skurcze macicy spowodowane są przez podobne do hormonów lipidy zwane prostaglandynami. To dzięki nim macica kurczy się i pozbywa z organizmu zbędnego nabłonka. Prostaglandyny zaangażowane są także w reakcje zapalne i bólowe. Znajdują się w wyściółce macicy i razem z nią są uwalniane, a po uwolnieniu, zwiększają siłę skurczów w ciągu pierwszych kilku dni okresu. Im wyższy poziom prostaglandyn, tym silniejsze skurcze. Ponadto ich bardzo wysoki poziom może powodować nudności i biegunkę. Do innych możliwych przyczyny skurczów menstruacyjnych zaliczymy np. mięśniaki, endometriozę, zwężenie szyjki macicy.

Estrogen i progesteron

Estrogen i progesteron to hormony pomagające regulować cykl menstruacyjny. Ponadto wpływają one na substancje chemiczne w mózgu, które związane są z bólami głowy. Tuż przed rozpoczęciem miesiączki, poziom estrogenu w organizmie spada, co może wywoływać wspomniany ból. Wahania poziomu hormonów mogą także powodować ból i tkliwość piersi, co dla wielu kobiet jest bardzo nieprzyjemne. Estrogen powiększa kanaliki piersiowe, a progesteron powoduje pęcznienie gruczołów mlecznych. 

Endometrioza

To przewlekła choroba, która nierzadko bywa przyczyną bolesnego miesiączkowania. Jej główną cechą jest występowanie, poza jamą macicy, aktywnego endometrium. Choroba dotyczy głównie nastolatek, kobiet w wieku rozrodczym i po okresie przekwitania, która stosują zastępczą terapię hormonalną.

Jak zmniejszyć ból miesiączkowy?

O niezwykle silnym i uciążliwym bólu menstruacyjnym zawsze należy poinformować lekarza. Być może konieczne będzie wykonanie szczegółowych badań. U kobiet, które uskarżają się na wyjątkowo bolesne miesiączki, lekarz może zalecić wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej, która łagodzi przykre dolegliwości. Jednak ból, który powoduje jedynie dyskomfort, warto spróbować złagodzić domowymi sposobami.

  • Ciepły okład brzucha zmniejszy dokuczliwe skurcze.
  • Umiarkowana aktywność fizyczna dotleni organizm i rozluźni spięte mięśnie.
  • Napary ziołowe np. z rumianku czy mięty, wykazują działanie rozkurczowe.
  • Lekkostrawna, nieobciążająca i nie powodująca wzdęć brzucha dieta bogata w wapń, może pomóc złagodzić skurcze macicy.

Jeśli mimo wszystko dolegliwości bólowe nie ustępują, warto sięgnąć po środki przeciwbólowe polecane na ból miesiączkowy.

Źródło: Healthline

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.