Bolesne miesiączkowanie to zespół wielu dolegliwości pojawiających się wraz z rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego. Comiesięczna menstruacja kojarzy się z dyskomfortem, który niekiedy utrudnia normalne funkcjonowanie. Dlaczego menstruacja boli?
Ból miesiączkowy dotyka w szczególności młode kobiety. Występuje u niemalże 12%, jednak jak podają niektóre źródła, może zmagać się z nim aż 30 proc. kobiet. Wyróżnia się pierwotne i wtórne bolesne miesiączkowanie.
Pierwotne bolesne miesiączkowanie zwykle pojawia się już kilka miesięcy po pierwszym okresie. Często spowodowane jest przez prostaglandyny, które naturalnie występują w organizmie. Z kolei wtórne bolesne miesiączkowanie zwykle występuje w późniejszym okresie życia i często wynika z zaburzeń reprodukcji.
Nieprzyjemne objawy menstruacji
Menstruacji towarzyszy szereg bolesnych objawów, które mogą pojawić się tuż przed rozpoczęciem okresu. Najbardziej charakterystyczny jest dokuczliwy ból zlokalizowany w podbrzuszu. Mogą wystąpić również nudności, wymioty, brak apetytu, ból głowy, rozdrażnienie i senność. Dyskomfort i nieprzyjemne objawy zwykle zmniejszają się wraz z czasem trwania okresu.
Dlaczego miesiączki są bolesne?
Prostaglandyny
Skurcze macicy spowodowane są przez podobne do hormonów lipidy zwane prostaglandynami. To dzięki nim macica kurczy się i pozbywa z organizmu zbędnego nabłonka. Prostaglandyny zaangażowane są także w reakcje zapalne i bólowe. Znajdują się w wyściółce macicy i razem z nią są uwalniane, a po uwolnieniu, zwiększają siłę skurczów w ciągu pierwszych kilku dni okresu. Im wyższy poziom prostaglandyn, tym silniejsze skurcze. Ponadto ich bardzo wysoki poziom może powodować nudności i biegunkę. Do innych możliwych przyczyny skurczów menstruacyjnych zaliczymy np. mięśniaki, endometriozę, zwężenie szyjki macicy.
Estrogen i progesteron
Estrogen i progesteron to hormony pomagające regulować cykl menstruacyjny. Ponadto wpływają one na substancje chemiczne w mózgu, które związane są z bólami głowy. Tuż przed rozpoczęciem miesiączki, poziom estrogenu w organizmie spada, co może wywoływać wspomniany ból. Wahania poziomu hormonów mogą także powodować ból i tkliwość piersi, co dla wielu kobiet jest bardzo nieprzyjemne. Estrogen powiększa kanaliki piersiowe, a progesteron powoduje pęcznienie gruczołów mlecznych.
To przewlekła choroba, która nierzadko bywa przyczyną bolesnego miesiączkowania. Jej główną cechą jest występowanie, poza jamą macicy, aktywnego endometrium. Choroba dotyczy głównie nastolatek, kobiet w wieku rozrodczym i po okresie przekwitania, która stosują zastępczą terapię hormonalną.
Jak zmniejszyć ból miesiączkowy?
O niezwykle silnym i uciążliwym bólu menstruacyjnym zawsze należy poinformować lekarza. Być może konieczne będzie wykonanie szczegółowych badań. U kobiet, które uskarżają się na wyjątkowo bolesne miesiączki, lekarz może zalecić wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej, która łagodzi przykre dolegliwości. Jednak ból, który powoduje jedynie dyskomfort, warto spróbować złagodzić domowymi sposobami.
- Ciepły okład brzucha zmniejszy dokuczliwe skurcze.
- Umiarkowana aktywność fizyczna dotleni organizm i rozluźni spięte mięśnie.
- Napary ziołowe np. z rumianku czy mięty, wykazują działanie rozkurczowe.
- Lekkostrawna, nieobciążająca i nie powodująca wzdęć brzucha dieta bogata w wapń, może pomóc złagodzić skurcze macicy.
Jeśli mimo wszystko dolegliwości bólowe nie ustępują, warto sięgnąć po środki przeciwbólowe polecane na ból miesiączkowy.
Źródło: Healthline
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!