fbpx
Przejdź do treści

Dlaczego mężczyźni (nie) chcą mieć dzieci?

Dlaczego mężczyźni (nie) chcą mieć dzieci
Fot. 123rf

Cudowne doświadczenie czy przerażające zobowiązanie? Istnieje wiele powodów, dla których mężczyźni decydują się (lub nie) na posiadanie dzieci. Szwedzka badaczka postanowiła je poznać.

„Uważam, że dzieci są urocze”, „przyszłość naszego świata wygląda ponuro”. To wypowiedzi mężczyzn biorących udział w badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Malmö. Które z nich przeważały?

Powody, dla których mężczyźni mają dzieci

Maja Bodin poruszyła problematykę motywacji do „tacierzyństwa” w swoim artykule badawczym: „Wspaniałe doświadczenie czy przerażające zobowiązanie? Badanie powodów, dla których mężczyźni mają (lub nie) dzieci”.

191 mężczyzn wypełniło kwestionariusz mający na celu uchwycenie demografii społecznej grupy. Na końcu były dwa pytania otwarte: dlaczego chciałbyś mieć dzieci i dlaczego nie chciałbyś mieć dzieci?

Większość badań zakłada, że ​​ludzie chcą dzieci, a nie wnikają dlaczego. Istnieją badania pokazujące, że wielu ludzi po prostu idzie z prądem, zwłaszcza mężczyźn. Tak naprawdę nie zastanawiali się zbyt wiele nad tym, dlaczego chcą mieć dzieci. A ja zastanawiam się, czy to prawda, myślę, że po prostu nigdy nie dostali odpowiedniego pytania”.

Powiedziała Maja Bodin, jej słowa cytuje News Medical

Dlaczego mężczyźni chcą mieć dzieci?

Odpowiedzi mężczyzn zostały przeanalizowane i pogrupowane w pięć kategorii: wyobrażenie siebie jako ojca, zostawienie czegoś po sobie, rozwój osobisty, relacja ze współrodzicem oraz praktyczne przesłanki.

Niektórzy mężczyźni mieli pozytywną wizję rodzicielstwa i życia rodzinnego, czekali na to doświadczenie. Tęsknili za dziećmi i uważali, że będzie to sama radość, że posiadanie dzieci jest sensem życia. Opisali dzieci jako słodkie, zabawne i miłe.

Z drugiej strony, niektórzy mężczyźni nie przepadali za dziećmi i uważali, że są denerwujące lub trudne w obsłudze. Czuli również, że nie nadają się do tego zadania lub nie postrzegają siebie jako „typu tatusia”.

Sama radość czy uciążliwa opieka?

Jednym z najczęstszych powodów, dla których warto mieć dzieci, było przekazanie czegoś następnemu pokoleniu, genów lub dziedzictwa społecznego, tradycji i wartości. Mężczyźni chcieli zobaczyć małą wersję siebie.

Inni nie chcieli przekazywać swoich genów, ponieważ cierpieli na jakąś chorobę lub mówili o przeludnieniu, zmianach klimatycznych, a przyszłość widzieli w ciemnych barwach.

Niektórzy uważali, że dzieci prowadzą do rozwoju osobistego, wiele nas nauczą, wzbogacają życie. Inni mieli przeciwny pogląd – oznaczałyby, że nie mogliby robić tego, co chcą.

Wyniki badań

Bodin zbierała dane w klinikach zdrowia seksualnego w Uppsali i Sztokholmie. Średni wiek uczestników wynosił 28 lat; 72 procent chciało mieć dzieci, a jedna piąta chciała mieć dziecko w ciągu dwóch lat.

„Badanie pokazuje, że wiele osób myśli o zaletach i wadach, a podejmowanie decyzji dotyczących reprodukcji nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać” – podsumowuje Maja Bodin, badaczka z Uniwersytetu w Malmö.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.