fbpx
Przejdź do treści

Dlaczego dzieci po urodzeniu tracą na wadze?

masa ciała noworodka
Dlaczego masa ciała noworodka spada w pierwszych dniach po urodzeniu? || fot. 123rf.com

Choć dla wielu rodziców spadek masy ciała noworodka kilka dni po porodzie może być sygnałem do niepokoju, warto wiedzieć, że jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Dlaczego maluchy tracą na wadze po urodzeniu i jakiej utraty masy ciała nie można bagatelizować?

Czym jest fizjologiczny spadek masy ciała?

Fizjologiczny spadek masy ciała w głównej mierze wiąże się z utratą płynów – dziecko wydala wodę z moczem i kałem. Jednak na tym nie koniec – woda wyparowuje również z jego płuc i skóry, które do tej pory cały czas przebywały w środowisku wodnym. I to właśnie przede wszystkim dlatego noworodek przez kilka pierwszych dni po porodzie traci na wadze.

 „Dzieci przechodzą ze środowiska, w którym zostały zasadniczo zanurzone w płynie nawilżającym. Po urodzeniu, gdy zaczynają żyć poza macicą i oddychać powietrzem, osuszają skórę, płuca i inne narządy” – mówi pediatra dr Natasha Burgert, której słowa cytuje romper

Dodatkowo karmienie dziecka piersią również może przyczynić się do utraty masy ciała tuż po urodzeniu. Pierwsze 24, a czasami nawet i 72 godziny po porodzie, w większości noworodek przesypia, a zapasy mleka młodej mamy początkowo są znacznie ograniczone. Na ogół sytuacja taka trwa do 3-4 dnia, kiedy to mleko staje się tłustsze i treściwsze, a dziecko czujniejsze.

Ile dzieci mogą stracić na wadze?

To pytanie zastanawia każdego młodego rodzica. Jak brzmi na nie odpowiedź? Utrata masy ciała noworodka w większości przypadków wynosi od 5 do 10%, w porównaniu do wagi urodzeniowej. Spadek wagi rozpoczyna się nawet kilka godzin po narodzinach, a swój szczyt osiąga zazwyczaj w trzeciej dobie życia – wówczas odnotowujemy najniższą masę ciała malucha. Od czwartego dnia dziecko powinno stawać się coraz cięższe, by około 7-8 dnia osiągnąć – a nawet przekroczyć – wagę urodzeniową.

Co w przypadku, gdy rodzice zaobserwują większy spadek masy ciała? Niewątpliwie jest to sygnał do niepokoju – znak, że w organizmie dziecka może dziać się coś niedobrego. Taki przypadek należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem pediatrą.

Przyczyny nienaturalnego spadku wagi

Kiedy po upływie kilku dni dziecko nie przybiera na wadze, a wręcz przeciwnie – traci na masie, konieczna jest konsultacja lekarska, bowiem noworodek może zmagać się z innymi, nienaturalnymi przyczynami spadku wagi, w tym:

  • odwodnieniem,
  • infekcją,
  • anemią,
  • alergią pokarmową,
  • zakażeniem pasożytami,
  • chorobami układu pokarmowego,
  • chorobą nowotworową.

Źródło: romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.