fbpx
Przejdź do treści

Diety, które szkodzą płodności. Zobacz, których lepiej unikać!

Diety, które szkodzą płodności
fot. Pixabay

Jeżeli starasz się o dziecko uważaj na diety, które szkodzą płodności. Niektóre z nich „wypłukują” z organizmu ważne składniki odżywcze i witaminy lub powodują gwałtowną utratę masy ciała, co w znacznym stopniu wpływa na zdolność do rozrodu.

Gdy przechodzisz na dietę, twoim celem jest poprawa stanu zdrowia, czy chęć schudnięcia. Zdarza się jednak, że czasem zupełnie nieświadomie możemy sobie zaszkodzić- odnosi się to również do płodności.

Dyrektor kliniki The London Women’s Clinic profesor Nick Macklon opublikował ostatnio listę, na której znajdują się diety, które szkodzą płodności.

Diety, które szkodzą płodności – soki oczyszczające

Dieta sokowa opiera się na spożywaniu płynnych mieszanek owoców i warzyw w celu utraty masy ciała, poprawy koncentracji, stanu skóry i włosów. W restrykcyjnej wersji tej diety dopuszczalne jest jedynie spożywanie koktajli i powstrzymywanie się od jedzenia innych pokarmów.

– Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że rygorystyczne diety mogą zmienić metabolizm i spowodować, że BMI spadnie do niepokojącego poziomu, który może utrudnić zajście w ciążę – mówi dr Macklon.

– Badania pokazują, że stosowanie niskokalorycznych diet przed zabiegiem in vitro jest szkodliwe dla rozwoju zarodka – dodaje.

Diety, które szkodzą płodności – dieta raw

Ta dieta opiera się na wykluczeniu z jadłospisu wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego i spożywaniu surowej, nieprzetworzonej żywności. Brzmi zdrowo, jednak  może doprowadzić do niedoborów niezbędnych składników odżywczych.

– Przejście na dietę wegańską, która jest w całości oparta na warzywach i owocach, może prowadzić do niedoborów kluczowych składników: żelaza, kwasu foliowego i witamin z grupy B – wyjaśnia dr Macklon.

– Poprzednie badania dowiodły, że kobiety, które mają niedobory tych składników, mają gorszej jakości jajeczka, co zmniejsza ich szanse na poczęcie– dodaje. Jak radzi ekspert, osoby starające się o dziecko i pozostające na diecie raw powinny skontaktować się z dietetykiem lub lekarzem.

Diety, które szkodzą płodności – koktajle zamiast posiłku

Zastąpienie posiłków koktajlami ma na celu szybką utratę nadprogramowych kilogramów. Jednak podobnie, jak w przypadku soków oczyszczających, BMI może spaść do niezdrowego poziomu.

– Bazowanie tylko na koktajlach może mieć negatywny wpływ na zdrowie zwłaszcza, jeżeli planujesz dziecko lub leczysz niepłodność. Koktajle zazwyczaj mają wiele cukrów i mało protein – tłumaczy ekspert. Jak zaznacza, ważna jest równowaga w spożyciu tychże składników.

Diety, które szkodzą płodności – dieta ketogeniczna

Ta dieta opiera się na spożywaniu dużej ilości dobrych tłuszczów, umiarkowanej ilości białka i ograniczeniu węglowodanów. Generalna zasada nakazuje, że tłuszcze nasycone, jednonienasycone oraz wielonasycone powinny pozostać w stosunku 1:1:1.

– Udowodniono, że dieta ketogeniczna jest szkodliwa dla zarodków u kobiet poddawanych in vitro – mówi dr Macklon.

Diety, które szkodzą płodności – tabletki i napoje odchudzające

Wiele tabletek i napojów odchudzających zawiera ogromną ilość kofeiny, dzięki której tracimy kilogramy. Odbywa się to jednak kosztem płodności, a czasami nawet życia. – Te szeroko zachwalane i czasem bardzo tanie tabletki są niezwykle niebezpieczne. Stymulanty w nich zawarte zwiększają szansę na wystąpienie ataku serca i udaru – ostrzega ekspert i podkreśla, że poziom kofeiny w specyfikach jest o wiele wyższy niż w kawie i herbacie.

Warto przypomnieć, że podczas starań o dziecko powinno się ograniczać do wypicia trzech filiżanek kawy dziennie. – Zwiększone spożywanie kofeiny utrudnia wchłanianie żelaza, które jest niezbędne do wytworzenia hemoglobiny – białka w krwinkach czerwonych, umożliwiającego skuteczny transport tlenu do organizmu dziecka – zauważył lekarz.

– Ostatnie badania amerykańskich naukowców udowodniły, że częste spożycie słodkich napojów gazowanych wiąże się z mniejszymi szansami na powodzenie in vitro, a to mówi nam też o wpływie tego typu napojów na płodność w ogóle – zaznaczył.

Co zatem jeść, żeby poprawić płodność? Dr Mackon podkreśla, że kluczem d sukcesu jest zdrowa, różnorodna dieta oparta na prawidłowych proporcjach. – Zdrowe tłuszcze są polecane w diecie każdego człowieka. Warto sięgać na przykład po awokado, różnego rodzaju orzechy i tłuste ryby, takie jak łosoś – proponuje ekspert. Według dr Mackona dobrym pomysłem będzie również przejście na dietę śródziemnomorską, która może poprawić zarówno damską, jak i męską płodność.

Źródło: www.thesun.co.uk

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.