fbpx
Przejdź do treści

Dieta przy PCOS – co warto wiedzieć?

dieta przy PCOS
Dieta przy PCOS - o jakich zasadach warto pamiętać?

Około 8 proc. przyczyn niepłodności może wynikać z zaburzeń owulacji. Często są one spowodowane PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników. Specjalistki z kliniki InviMed w Gdyni – dietetyczka dr Małgorzata Kaczkan oraz ginekolożka dr Beata Makowska – przygotowały kompleksowy ebook dotyczący zagadnień dietetycznych przy PCOS. Znajdują się w nim również najważniejsze informacje na temat tej choroby.

Dlaczego dieta przy PCOS jest szczególnie ważna?

Zespół policystycznych jajników (PCOS – Polycystic Ovary Syndrome) jest jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych diagnozowanych u kobiet w okresie reprodukcyjnym. Zaburzenia endokrynne dotyczą układu dokrewnego, a więc hormonów. Gospodarkę hormonalną można regulować nie tylko farmakologią, ale także – a nawet przede wszystkim – dietą. Co więcej, jak mówi doktor Kaczkan w wywiadzie zamieszczonym w ebooku:

Jeśli nie wprowadzimy zmian w diecie, problem będzie rósł. To jest samonapędzające się koło… PCOS wiąże się z zaburzeniami gospodarki insulinowej. Te przekładają się na nadmierny, niekontrolowany apetyt na słodycze i wysoko przetworzoną żywność, co skutkuje oczywiście nadwagą czy otyłością. Z kolei zbyt duże ilości tkanki tłuszczowej w ciele wtórnie powodują nasilenie insulinooporności i problem PCOS się jedynie nasila.

Dlaczego warto skonsultować się z dietetykiem?

Choć w ebooku znajdują się gotowe jadłospisy, trzeba pamiętać, że są one przykładowe. Mają określoną kaloryczność i nie uwzględniają żadnych ograniczeń wynikających z innych dolegliwości, jednostek chorobowych, nietolerancji pokarmowych czy preferencji. Jeśli cierpisz na PCOS, sposób żywienia warto skonsultować ze specjalistą – profesjonalny dietetyk będzie w stanie przygotować zindywidualizowany jadłospis.

W przypadku problemów z poczęciem dziecka spowodowanych PCOS, najlepsze efekty można uzyskać wprowadzając zalecenia i dietę przygotowaną przez doświadczonego dietetyka z kliniki leczenia niepłodności.

Ebook o diecie przy PCOS

Ebook „Dieta w PCOS – zapanuj nad hormonami” to źródło rzetelnej wiedzy medycznej, zarówno dla osób, które mają już zdiagnozowany PCOS, jak i tych, które podejrzewają, że ta choroba może ich dotyczyć. 

Autorkami ebooka są: dietetyk dr n. med. Małgorzata Kaczkan oraz ginekolog-położnik, lekarz prowadzący leczenie par starających się o dziecko dr n. med. Beata Makowska.

Ebook można pobrać zupełnie bezpłatnie tutaj: >>KLIK<<

Znajdziesz w nim informacje na temat PCOS, o tym, jak diagnozuje się tę chorobę (Kryteria Rotterdamskie), jaki jest związek między PCOS a otyłością oraz między PCOS a niepłodnością. Znakomitą część ebook stanowią zagadnienia dietetyczne – od zaleceń dietetycznych dla pacjentek z PCOS, przez rekomendowane diety, po dwa przykładowe jadłospisy dzienne. W ebooku znajduje się również porada trenera Orangetheory Fitness – odpowiedź na pytanie, jak ćwiczyć, by jak najefektywniej spalać tkankę tłuszczową

dieta przy PCOS invimed

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.