fbpx
Przejdź do treści

Czy dieta matki ma wpływ na zdrowie psychiczne dziecka?

dieta w ciąży a zdrowie psychiczne dziecka
Foto: 123rf

Odżywianie odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Prawidłowe, zapobiega rozwojowi cukrzycy, zawałowi serca czy otyłości. Jednak okazuje się, że to co jemy w ciąży ma wpływ na zdrowie dzieci w przyszłości.

Nieprawidłowe odżywianie, palenie papierosów i spożywanie alkoholu mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Istotną rolę odgrywa również kwas foliowy. Jednak czy dieta w ciąży ma „większy” wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości?  

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy z Newborn Epigenetics Study przyjrzeli się 325 parom – kobieta i niemowlę, by ustalić, czy dieta w ciąży ma wpływ na temperament i zdrowie psychiczne dziecka pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia. Naukowcy przyjrzeli się dwóm różnym typom wzorców żywieniowych – diecie śródziemnomorskiej i ładunkowi glikemicznemu.

Co się okazało? Przestrzeganie diety śródziemnomorskiej, zmniejszało ryzyko zachowań atypowych, nieprzystosowawczych i ze spektrum autyzmu u dzieci pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia. Naukowcy swoją uwagę skupili również na ładunku glikemicznym diety kobiet, czyli na ocenie węglowodanów w pożywieniu. Tutaj kobiety zostały podzielone na trzy grupy – od najwyższego do najniższego ładunku glikemicznego. Dzieci kobiet, których dieta miała najwyższy ładunek glikemiczny, były o wiele bardziej płaczliwe, przelęknione i wystraszone – pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia.

Dieta a zdrowie psychiczne

Jak dotąd nie zostały przeprowadzone badania, które dowodzą, że zmiana diety kobiet w ciąży wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym dzieci. Dostępne są jednak badania pokazujące, że zmiana diety może poprawić zdrowie psychiczne. W przeprowadzonym badaniu wzięło udział 67 osób zmagających się z poważną depresją. Połowa z nich stosowała dietę śródziemnomorską, a pozostali byli kontrolną grupą wsparcia społecznego. Pod koniec 12 tygodnia, u 32 proc. osób z grupy stosującej dietę śródziemnomorską zaobserwowano remisję depresji w porównaniu do zaledwie 8 proc. osób z grupy kontrolnej. 

Dieta kobiety w ciąży

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki wpływ na zdrowie psychiczne dziecka będzie miała zmiana diety kobiety w ciąży. Niemniej jednak dieta ciężarnych powinna być pełnowartościowa, jak najbardziej naturalna, pozbawiona fast foodów i przetworzonej żywności. Do minimum należy ograniczyć również spożywanie żywności zawierającej dużo cukrów, które mają wysoki ładunek glikemiczny.

Źródło: Psychology Today

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.