fbpx
Przejdź do treści

Dieta ketogeniczna – czy może podnieść płodność u mężczyzn?

czy dieta ketogeniczna może zwiększyć męską płodność?
Czy snikokaloryczna dieta ketogeniczna może zwiększyć męską płodność? || Fot:yuliaff

Słynna już dieta „keto” może okazać się zbawieniem dla otyłych mężczyzn, którzy chcą być ojcami. Nowe badania pokazują, że niskokaloryczna dieta ketogeniczna może pomóc w zwiększeniu poziomu testosteronu u mężczyzn z nadwagą, zmniejszając również ogólny poziom otyłości.

Bardzo niskokaloryczna dieta ketogeniczna może pomóc w zwiększeniu poziomu testosteronu i hormonów płciowych (SHBG) u mężczyzn z nadwagą – wynika z badania przedstawionego na 23. Europejskim Kongresie Endokrynologii. Eksperyment wykazał, że po zastosowaniu zalecanej niskokalorycznej diety ketogenicznej przez cztery tygodnie masa ciała, masa tłuszczu i wskaźnik masy ciała (BMI) znacznie spadły. Stwierdzono także znaczny wzrost całkowitego testosteronu, odpowiadającego za funkcje seksualne, rozrodcze i poziomów SHBG.  

Nadwaga = mniej testosteronu 

Badanie było pierwszym tego rodzaju, w którym zbadano wpływ bardzo niskokalorycznej diety ketogenicznej na poziom testosteronu i SHBG. Eksperyment wykazał ścisły związek między działaniem insuliny, bilansem energetycznym i funkcją jąder. Już wcześniej było wiadomo, że mężczyźni z nadwagą lub otyłością mogą również cierpieć z powodu niskiego poziomu testosteronu i SHBG. 

To niezwykle cenne badanie, ponieważ światowe rozpowszechnienie otyłości w latach 1980-2008 prawie się podwoiło. Według szacunków w 2008 r. ponad 50% mężczyzn w Europejskim Regionie WHO miało nadwagę, a około 20% było otyłych. Otyłość może prowadzić do cukrzycy i chorób serca, a także problemów psychologicznych. Aby temu zaradzić, szeroko zaleca się różne zmiany stylu życia, aktywności i zabiegi, a dieta ketogeniczna jest coraz częściej uznawana za jedną z nich.

Czym jest dieta ketogeniczna? 

Dieta ta składa się z niewielkiej ilości białka i bardzo małej węglowodanów, a gdy jest podawana jako bardzo niskokaloryczna, zaleca się dzienne spożycie mniej niż 800 kalorii. Wcześniej stwierdzono również, że bardzo niskokaloryczna dieta ketogeniczna zmniejsza masę ciała, glikemię.  

Wyniki najnowszego badania dowodzą, że bardzo niskokaloryczna dieta ketogeniczna może pozytywnie wpływać na płodność mężczyzn. Dalsza analiza dostarczy informacji o wpływie tej interwencji żywieniowej na dodatkowe wyniki kliniczne związane z testosteronem, takie jak funkcje seksualne, siła mięśni i jakość życia.  

Co jednak ciekawe – i warto o tym wspomnieć – dieta ketogeniczna wzbudza wiele skrajnych emocji. Nie wszyscy uważają ją za korzystną, czego dowodem jest uznanie jej w 2021 roku drugą najgorszą dietą świata (po diecie Dukana, w której bazuje się w zasadzie tylko na białku) – ranking, który powstaje we współpracy z ekspertami ds. żywienia, co roku publikuje U.S. News.

Źródło: News Medical / health.usnews.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.