fbpx
Przejdź do treści

Diagnoza mówi ON

męska płodność
fot. 123rf.com

Niepłodność leży po jego stronie. Jak sobie radzić z tymi emocjami, co można poczuć, co jest normalne, jak go wesprzeć?

Statystyki podają, że za niepłodność w jednej trzeciej przypadków odpowiada jakiś kłopot po stronie mężczyzny. Praktyka pokazuje, że jeśli przyczyna niepłodności leży w zasadniczej części po stronie mężczyzny, jest to szczególnie trudna sytuacja. Silnie przeżywają informację, że brak dziecka jest ich „winą”, jednocześnie zachowując się w taki sposób, jakby nie byli tym szczególnie zainteresowani. To może prowadzić do konfliktów w związku, poczucia izolacji i wzajemnej niechęci. Dla wielu par niepłodność jest źródłem poważnego kryzysu, nierzadko prowadzącego na granicę rozstania. A jednak mężczyźni też mają uczucia: doświadczają smutku, żalu i żałoby związanych z niepłodnością czy poronieniem w nie mniejszym stopniu niż kobiety. Jednak często przeżywają je inaczej.

Nie pytaj, nie mów”

Krzysztof, który dowiedział się, że jego spermiogram wykazał liczbę plemników bliską zeru, uznał, że dopóki nikt go nie pyta, co o tym myśli i jak się czuje, nie ma problemu. Początek jego paraliżu emocjonalnego wiązał się również z reakcją żony, jej nieukrywaną rozpaczą i rozgoryczeniem. Uznał, że jego rolą jest wspierać żonę, a nie poddawać się własnym emocjom.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Katarzyna Mirecka

psycholożka i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Nottingham. Ukończyła 4-letnie całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Analizy Rasztów. Pracuje z osobami dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, indywidualnie oraz grupowo. Od 2015 roku związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami