fbpx
Przejdź do treści

Depresję w ciąży można przewidzieć, badając krew?  

depresja poporodowa ojciec

Oznaki stanu zapalnego we krwi niezawodnie przewidują i identyfikują ciężką depresję w ciąży, donosi nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Van Andel Institute i Pine Rest Christian Mental Health Services w USA.

Analiza zespołu pozwoliła ustalić zestaw 15 markerów biologicznych znalezionych we krwi, które z 83% dokładnością pozwalają przewidzieć, czy kobiety w ciąży odczują lub odczuwają znaczące objawy depresji.  

Depresja ciążowa powszechnym problemem 

Odkrycia mogą dać lekarzom bardzo potrzebne narzędzie do identyfikacji kobiet, które mogą być narażone na depresję. Dzięki temu przyszłe matki zyskają możliwość lepszego dostosowania opieki w czasie ciąży. Depresja ciążowa jest bowiem powszechnym problemem. Prawie jedna na pięć przyszłych matek doświadcza ciężkiej depresji podczas ciąży lub po jej zakończeniu. Z kolei około 14% ma myśli samobójcze w tym okresie. Zapalenie może prowadzić do nasilenia objawów depresji, a sama ciąża jest głównym źródłem stanu zapalnego.  

Depresja to nie tylko coś, co dzieje się w mózgu – jej odciski palców są wszędzie w ciele, w tym w naszej krwi. Zdolność do przewidywania depresji związanej z ciążą i jej nasilenia będzie przełomem w ochronie zdrowia matek i ich niemowląt. Nasze odkrycia są ważnym krokiem naprzód w kierunku tego celu 

 – powiedziała dr Lena Brundin, profesor VAI i współautorka badania. 

Depresja w ciąży to problem społeczny 

Badanie, opublikowane dzisiaj w Translational Psychiatry , jest jednym z pierwszych tego rodzaju i objęło 114 ochotniczek z Klinik Położnictwa i Ginekologii Spectrum Health przez cały okres ich ciąży.  

Uczestniczki dostarczyły próbki krwi i przeszły ocenę kliniczną objawów depresji w każdym trymestrze i okresie poporodowym. Posiadanie obiektywnej i łatwo dostępnej metody związanej z ryzykiem depresji, takiej jak badanie krwi, stanowi wyjątkowe narzędzie pomagające zidentyfikować kobiety, u których może rozwinąć się depresja w czasie ciąży.  

— powiedział Eric Achtyes, profesor nadzwyczajny na Michigan State University i współautor badania. 

Nowe odkrycia są ważnym krokiem w kierunku szerszego wykorzystania tego rodzaju metod w celu pomocy pacjentom. Bardzo możliwe, że w przyszłości powszechne będą testy pomagające diagnozować depresję ciążową.

Źródło: Science daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.