fbpx
Przejdź do treści

Depresja, zaburzenia lękowe – co z lekami psychotropowymi w ciąży i połogu?

leki psychotropowe w ciąży i połogu
Fot: – Copyright Diego Vito Cervo

Zaburzenia nastroju, w tym depresja i choroba afektywna dwubiegunowa, a także zaburzenia lękowe to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi psychiatrzy spotykają się w swoich gabinetach. Nie omijają one także kobiet w ciąży. Wciąż jednak pojawia się wiele pytań o to, czy w tym czasie można stosować leki psychotropowe – co wskazują badania?

Zaburzenia psychiczne spokojnie można nazwach „chorobą XXI wieku”. Są one poważnym problemem, który zawsze należy traktować z dużą uważnością i – co najważniejsze – leczyć! Najlepszym połączeniem jest w tym kontekście psychoterapia oraz farmakoterapia. Wciąż jednak leki budzą wątpliwości, jeśli chodzi o podawanie ich kobietom w ciąży, a także w okresie połogu. Co istotne, wątpliwości te dotyczą nie tylko ich ewentualnego wpływu na kobietę, ale również na dziecko.

Leki psychotropowe pod lupą

Przeprowadzono niedawno analizę, której wyniki opublikowano w czasopiśmie Psychiatric Research & Clinical Practice. Wskazują one, że tylko niewielka część badań włączonych w ową analizę opisywała korzyści, jakie przynoszą leki psychotropowe właśnie u kobiet w ciąży i po porodzie. Spora część donosiła zaś o potencjalnych szkodach. Co jednak ważne, w większości z nich nie potrafiono oddzielić wpływu leków od tego, który może wynikać z samej choroby. Nie wiadomo więc do końca, czy tak naprawdę leki te były dla kobiet szkodliwe.

Analizą objęto łącznie 164 badania. Wyniki badań wskazują, że breksanolon i sertralina prawdopodobnie zmniejszają objawy depresji, a stabilizatory nastroju mogą zmniejszać nawroty choroby afektywnej dwubiegunowej

– czytamy na portalu News Medical.

Warto dodać, że wspomniany breksanolon był pierwszym lekiem przeznaczonym do leczenia depresji poporodowej, który zatwierdziła FDA, czyli amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Jest to lek podawany dożylnie. Jeśli zaś chodzi o sertralinę – należy ona do grupy leków zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Stosuje się ją m.in. właśnie w trakcie leczenia depresji bądź zaburzeń lękowych. Są to przykładowe substancje, które mogą pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych. Jest ich jednak znacznie więcej, dzięki czemu – jeśli jeden lek okaże się niedopasowany do danej osoby (z różnych względów) – lekarze mają szansę na zaproponowanie innych.

Leczenie zaburzeń psychicznych – zawsze pod okiem specjalisty

Co istotne, należy bezwzględnie pamiętać, że leki psychotropowe (jak i zresztą każde inne) nie powinny być przyjmowane ani odstawiane na własną rękę. Należy robić to tylko pod kontrolą lekarza – zwłaszcza w czasie ciąży. Na każdą pacjentkę trzeba bowiem patrzeć indywidualnie, tym bardziej że wciąż jest wiele niejasności.

Jak w kontekście opisywanej tu analizy powiedziała dr Meera Viswanathan z University of North Carolina: „Ważne jest, aby pacjentki i lekarze podejmowali świadome decyzje w czasie ciąży i połogu, a nasze badanie wskazuje na potrzebę większej ilości i wyższej jakości badań w zakresie leczenia problemów psychicznych”. Niewątpliwie na takie też badania czekają pacjenci i pacjentki – by ciąża, połóg i macierzyństwo mogły dziać się bez problemów psychicznych w tle.

Źródła: News Medical / termedia

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, w latach 2020-2021 redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka UW, magistrantka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki „Kobiety bez diety".