Czas ciąży oceniany jest przez społeczeństwo jako radosny okres oczekiwań na narodziny dziecka, stan błogosławiony. Kobieta powinna być zadowolona i uśmiechnięta. Nie ma przyzwolenia na trudne emocje. Dla kobiety ciąża stanowi jednak zmianę życiową, a co za tym idzie, może powodować ambiwalentne uczucia, momentami bardzo skrajne.
Wiele badań wskazało, że najczęściej depresji doświadczają kobiety w I i III trymestrze ciąży. W przypadku kobiet, u których diagnozowane są zaburzenia depresyjne, połowa doświadcza również zaburzeń lękowych. Dlatego tak ważne jest postawienie diagnozy oraz udzielenie wsparcia i rozpoczęcie leczenia. Zdaniem naukowców nieleczona depresja może wiązać się z powikłaniami położniczymi i nawrotem depresji w okresie poporodowym.
Psychiatrzy w terapii ciężarnych z zaburzeniami afektywnymi nie korzystają wyłącznie z farmakoterapii. W zależności od aktualnego stanu psychicznego i nasilenia objawów zaburzeń specjaliści wykorzystują również takie formy terapii jak fototerapia czy elektrowstrząsy. W przypadku zaburzeń o łagodnym nasileniu bardzo często polecane jest wsparcie psychologiczne.
Dostęp dla posiadaczy Konta Premium
Kup Konto Premium
Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.