fbpx
Przejdź do treści

Depresja rodziców ma wpływ na zdrowie psychiczne dziecka i poziom jego wykształcenia – tak dowodzą najnowsze badania

depresja choroba psychiczna dzieci dziecko ryzyko dziedziczenie rozwój rodzic rodzice matka ojciec
fot. 123rf.com

Najnowsze badanie dowodzi, że dzieci, które mieszkają z rodzicem cierpiącym na depresję, są bardziej narażone na depresję i nie osiągają celów edukacyjnych. Dowiedzmy się więcej.

Depresja matek jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia depresji u dzieci i wiąże się z szeregiem niekorzystnych wyników zdrowotnych i edukacyjnych dzieci, w tym gorszymi wynikami w nauce. Jednak jak do tej pory, czynniki ryzyka związane z depresją ojcowską zostały zbadane w mniejszym stopniu. 

Przebieg badania

W najnowszym badaniu, Brophy i współpracownicy, wykorzystali dane z banku danych Secure Anonymised Information Linkage (SAIL), które zostały zgromadzone w ramach badania Born in Wales Study, finansowanego przez rząd walijski. W badaniu wykorzystano informacje dotyczące dzieci urodzonych w Walii w latach 1987-2018, a także ich matek i ojców. Diagnozę depresji, zarówno rodziców, jak i dzieci uzyskano z dokumentacji lekarza rodzinnego w banku danych SAIL.

Co dowodzi badanie?

Przeprowadzone badanie dowodzi, że aż 34,5% matek i 18% ojców zmagało się z depresją. Depresję rozpoznano u 4,34% dzieci, których rodzice zmagali się z chorobą – w tym u 2,85% chłopców i 5,89% dziewcząt. Dzieci w większym stopniu były narażone na rozwój depresji w przypadku, gdy matka zmagała się z depresją przed urodzeniem, po urodzeniu lub zarówno przed, jak i po porodzie. Ryzyko depresji było również większe w przypadku, gdy ojciec miał depresję przed urodzeniem, po urodzeniu lub zarówno przed, jak i po urodzeniu dziecka. Co więcej, szanse dzieci na uzyskanie dobrych wyników pod koniec uczęszczania do szkoły podstawowej znacznie się zmniejszyły, jeśli którekolwiek z rodziców miało depresję.

Inne zidentyfikowane w badaniu czynniki ryzyka wystąpienia depresji u dzieci obejmowały – bycie kobietą, przyjmowanie przez matkę leków przeciwdepresyjnych oraz brak stabilnego mężczyzny w gospodarstwie domowym. 

„Dzieci, które mieszkają z rodzicem (mamą lub tatą), który ma depresję, są bardziej narażone na rozwój depresji i nie osiągają tak dobrych wyników w szkole, w porównaniu z dziećmi mieszkającymi z rodzicem z leczoną depresją. Leczenie depresji rodziców (u ojców i matek) prawdopodobnie przyniesie długoterminowe korzyści dla zdrowia psychicznego dzieci i ich wykształcenia. (…)” – dodają autorzy badania.

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.