Najnowsze badanie dowodzi, że dzieci, które mieszkają z rodzicem cierpiącym na depresję, są bardziej narażone na depresję i nie osiągają celów edukacyjnych. Dowiedzmy się więcej.
Depresja matek jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia depresji u dzieci i wiąże się z szeregiem niekorzystnych wyników zdrowotnych i edukacyjnych dzieci, w tym gorszymi wynikami w nauce. Jednak jak do tej pory, czynniki ryzyka związane z depresją ojcowską zostały zbadane w mniejszym stopniu.
Przebieg badania
W najnowszym badaniu, Brophy i współpracownicy, wykorzystali dane z banku danych Secure Anonymised Information Linkage (SAIL), które zostały zgromadzone w ramach badania Born in Wales Study, finansowanego przez rząd walijski. W badaniu wykorzystano informacje dotyczące dzieci urodzonych w Walii w latach 1987-2018, a także ich matek i ojców. Diagnozę depresji, zarówno rodziców, jak i dzieci uzyskano z dokumentacji lekarza rodzinnego w banku danych SAIL.
Co dowodzi badanie?
Przeprowadzone badanie dowodzi, że aż 34,5% matek i 18% ojców zmagało się z depresją. Depresję rozpoznano u 4,34% dzieci, których rodzice zmagali się z chorobą – w tym u 2,85% chłopców i 5,89% dziewcząt. Dzieci w większym stopniu były narażone na rozwój depresji w przypadku, gdy matka zmagała się z depresją przed urodzeniem, po urodzeniu lub zarówno przed, jak i po porodzie. Ryzyko depresji było również większe w przypadku, gdy ojciec miał depresję przed urodzeniem, po urodzeniu lub zarówno przed, jak i po urodzeniu dziecka. Co więcej, szanse dzieci na uzyskanie dobrych wyników pod koniec uczęszczania do szkoły podstawowej znacznie się zmniejszyły, jeśli którekolwiek z rodziców miało depresję.
Inne zidentyfikowane w badaniu czynniki ryzyka wystąpienia depresji u dzieci obejmowały – bycie kobietą, przyjmowanie przez matkę leków przeciwdepresyjnych oraz brak stabilnego mężczyzny w gospodarstwie domowym.
„Dzieci, które mieszkają z rodzicem (mamą lub tatą), który ma depresję, są bardziej narażone na rozwój depresji i nie osiągają tak dobrych wyników w szkole, w porównaniu z dziećmi mieszkającymi z rodzicem z leczoną depresją. Leczenie depresji rodziców (u ojców i matek) prawdopodobnie przyniesie długoterminowe korzyści dla zdrowia psychicznego dzieci i ich wykształcenia. (…)” – dodają autorzy badania.
Źródło: Science Daily
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!