fbpx
Przejdź do treści

Ojcowie też mogą mieć depresję poporodową?

depresja poporodowa ojciec

Wraz z pierwszym płaczem dziecka, rodzi się również dwoje rodziców. Czy jednak depresja poporodowa (PPD) lub stany lękowe dotyczą tylko kobiet?

Zmiana trybu życia, brak czasu na elementarne czynności i przemęczenie powodują, że nasz organizm broni się również poprzez blokady w sferze psychicznej.

Depresja poporodowa u mężczyzn 

PPD u mężczyzn nie zostało dotychczas dogłębnie przebadane. Okazuje się, że problemy zdrowia psychicznego dotyczą blisko jednej trzeciej młodych ojców.  

Wiele osób uważa, że okołoporodowe zaburzenia nastroju i lękowe występują wyłącznie u kobiet. Jednak co dziesiąty mężczyzna zetknie się z depresją poporodową, a blisko 20% może rozwinąć znaczące objawy lękowe. Jest to rozwijająca się dziedzina i możliwe, że nie jest to prawdziwe oszacowanie częstości występowania. 

– mówi Romper Jill Garrett, PsyD , psycholog w Baptist Behavioural Health.  

Problemem jest fakt, iż ojcowi doświadczający PPD są piętnowani. Dlatego wiele osób cierpiących na zaburzenia nie mówi o tym otwarcie. To naturalne, że rodzice są bardziej zestresowani niż zwykle przed porodem i tuż po nim. Ale jak odróżnić ten normalny poziom stresu od prawdziwej depresji poporodowej? Świeżo upieczeni ojcowie, którzy mają tę przypadłość, mogą odczuwać objawy epizodu depresyjnego, takie jak:

 • obniżony nastrój,
 • zmęczenie
 • utrata zainteresowania przyjemnymi zajęciami,
 • problemy z jedzeniem lub snem,
 • poczucie bezwartościowości,
 • trudności z koncentracją,
 • myśli samobójcze.

Co istotne dla diagnostyki – objawy wewnętrzne nie różnią się u mężczyzn i kobiet.  

O ile objawy są takie same, to ich ekspresja może być różna w zależności od płci. Wynika to z odmiennej gospodarki hormonalnej. Przykładowo, u mężczyzn może wzrosnąć gniew, drażliwość lub frustracja, zwiększyć się nadużywanie substancji uzależniających, częstość izolacji lub dolegliwości fizycznych. 

Depresja poporodowa – choroba współzależna?  

Eksperci twierdzą również, że mężczyzna jest bardziej narażony na rozwój PPD, jeśli: jego partnerka też ma PPD. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na częstość zachorowań są:

 • predyspozycje genetyczne,
 • zaburzenia snu,
 • niewłaściwa dieta,
 • stres.

Pomaganie partnerowi w przypadku PPD powinno opierać się przede wszystkim na grupach wsparcia oraz u specjalistów od zdrowia psychicznego. Pamiętajmy, że wyjście na spacer czy lody nie rozwiąże problemu, który może z czasem się nawarstwiać. Udanie się po pomoc do specjalisty natomiast jest świadectwem dojrzałego i odpowiedzialnego działania. A taki powinien być ojciec.

Źródło: www.romper.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.