Wraz z pierwszym płaczem dziecka, rodzi się również dwoje rodziców. Czy jednak depresja poporodowa (PPD) lub stany lękowe dotyczą tylko kobiet?
Zmiana trybu życia, brak czasu na elementarne czynności i przemęczenie powodują, że nasz organizm broni się również poprzez blokady w sferze psychicznej.
Depresja poporodowa u mężczyzn
PPD u mężczyzn nie zostało dotychczas dogłębnie przebadane. Okazuje się, że problemy zdrowia psychicznego dotyczą blisko jednej trzeciej młodych ojców.
Wiele osób uważa, że okołoporodowe zaburzenia nastroju i lękowe występują wyłącznie u kobiet. Jednak co dziesiąty mężczyzna zetknie się z depresją poporodową, a blisko 20% może rozwinąć znaczące objawy lękowe. Jest to rozwijająca się dziedzina i możliwe, że nie jest to prawdziwe oszacowanie częstości występowania.
– mówi Romper Jill Garrett, PsyD , psycholog w Baptist Behavioural Health.
Problemem jest fakt, iż ojcowi doświadczający PPD są piętnowani. Dlatego wiele osób cierpiących na zaburzenia nie mówi o tym otwarcie. To naturalne, że rodzice są bardziej zestresowani niż zwykle przed porodem i tuż po nim. Ale jak odróżnić ten normalny poziom stresu od prawdziwej depresji poporodowej? Świeżo upieczeni ojcowie, którzy mają tę przypadłość, mogą odczuwać objawy epizodu depresyjnego, takie jak:
- obniżony nastrój,
- zmęczenie
- utrata zainteresowania przyjemnymi zajęciami,
- problemy z jedzeniem lub snem,
- poczucie bezwartościowości,
- trudności z koncentracją,
- myśli samobójcze.
Co istotne dla diagnostyki – objawy wewnętrzne nie różnią się u mężczyzn i kobiet.
O ile objawy są takie same, to ich ekspresja może być różna w zależności od płci. Wynika to z odmiennej gospodarki hormonalnej. Przykładowo, u mężczyzn może wzrosnąć gniew, drażliwość lub frustracja, zwiększyć się nadużywanie substancji uzależniających, częstość izolacji lub dolegliwości fizycznych.
Depresja poporodowa – choroba współzależna?
Eksperci twierdzą również, że mężczyzna jest bardziej narażony na rozwój PPD, jeśli: jego partnerka też ma PPD. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na częstość zachorowań są:
- predyspozycje genetyczne,
- zaburzenia snu,
- niewłaściwa dieta,
- stres.
Pomaganie partnerowi w przypadku PPD powinno opierać się przede wszystkim na grupach wsparcia oraz u specjalistów od zdrowia psychicznego. Pamiętajmy, że wyjście na spacer czy lody nie rozwiąże problemu, który może z czasem się nawarstwiać. Udanie się po pomoc do specjalisty natomiast jest świadectwem dojrzałego i odpowiedzialnego działania. A taki powinien być ojciec.
Źródło: www.romper.com
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!