fbpx
Przejdź do treści

Depresja poporodowa po poronienu – czy to możliwe?

depresja poporodowa po ciąży po urodzeniu dziecka
fot. 123rf.com

Poronienie, czyli samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem, zdarza się niestety stosunkowo często. Średnio aż 1. na 6. potwierdzonych ciąż, w pierwszych 12. tygodniach kończy się poronieniem. Po ukończeniu 22. tygodnia, nie używa się już pojęcia poronienie, a „urodzenie martwe”. Utracie płodu towarzyszy wielki ból i smutek. Ale czy można zmagać się z depresją poporodową po poronieniu?

Depresja poporodowa po poronieniu

Prawie 20 proc. kobiet doświadcza depresji po poronieniu, chociaż nie jest ona zdefiniowana jako depresja poporodowa, która pojawia się po żywym porodzie. To nie znaczy, że depresja po poronieniu nie jest poważna – mówi dr Apurva Shah ginekolog/położnik. „Ma to wpływ nie tylko na ogólną jakość życia, ale na doświadczenia pacjentki z kolejnymi ciążami” – dodaje Shah. „Po poronieniu zwykle następuje intensywny okres emocjonalnego niepokoju. Oczekuje się żalu z powodu straty, ale wielu pacjentów ma intensywne zmiany nastroju, które mogą zakończyć się depresją kliniczną”.

Depresja po poronieniu jest spowodowana kilkoma czynnikami. „Chociaż zmiany hormonalne są mniej dramatyczne niż te, które występują po ciąży donoszonej, nadal występują. Oprócz zmian hormonalnych pojawiają się emocje związane ze stratą. Kiedy dochodzi do poronienia, kobiety nie tylko tracą płód. Strata jest głębsza” – mówi dr Kayla Acklin.

Oznaki depresji po poronieniu

„Ważne jest, aby odróżnić żal od depresji” — mówi Acklin. „Poronienie to strata, a normalną ludzką reakcją jest smutek. Trudne jest to, że smutek i depresja mają wiele takich samych cech, jak niski nastrój, smutek, płaczliwość, zmiany snu i zmiany apetytu”. Jeśli w miarę upływu tygodni, żal, smutek i niepokojące objawy nasilają się zamiast ustępować, konieczna jest pomoc specjalisty.

Kiedy rozpoczyna się depresja po poronieniu?

Początek depresji po poronieniu jest trudny do określenia, jednak najczęściej zaczynia się dość szybko po zakończeniu ciąży. Dr Nisha Chellam, lekarz medycyny wewnętrznej mówi, że objawy będą widoczne w ciągu miesiąca od zakończenia ciąży. „Początek będzie bardzo ostry” — zauważa.

Shah przyznaje, że ta oś czasu może być trudna do zdefiniowania ze względu na to, jak często depresja po poronienu jest pomijana. „Depresja kliniczna po poronieniu nie została dobrze zdefiniowana i dlatego często jest pomijana”.

Jak długo może trwać depresja po poronieniu?

Zdaniem ekspertów, depresja po poronieniu może trwać od jednego do trzech lat. „Prawdziwa ilość czasu jest w dużej mierze nieznana, ponieważ kobiety nie szukają leczenia. Przedłużająca się lub przewlekła depresja w normalnej populacji może trwać latami, a w najgorszym przypadku może trwać przez całe życie. Nie ma zbyt wielu dostępnych danych”. – mówi Khurana.

Leczenie depresji po poronieniu

Kobiety zmagające się z depresją po poronieniu powinny rozpocząć terapię.

„Terapie oparte na dowodach obejmują terapię poznawczo-behawioralną (CBT) i psychoterapię interpersonalną (IPT). Leki obejmują leki przeciwdepresyjne i inne, w zależności od nasilenia objawów” – mówi Acklin. Jako terapeuta, Acklin nie przepisuje leków, zamiast tego pracuje z lekarzem. „Pomocna jest współpraca lekarza przepisującego lek i terapeuty, aby skuteczniej posuwać naprzód leczenie”.

Terapia poznawczo-behawioralna w warunkach ambulatoryjnych jest najczęstszym sposobem leczenia depresji po poronieniu. Khurana zwykle sugeruje pacjentom zwiększenie liczby wizyt terapeutycznych do dwóch razy w tygodniu, by jak najszybciej uporać się z depresją po utracie ciąży.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.