fbpx
Przejdź do treści

Depresja w trakcie ciąży, a genetyka dziecka – naukowcy wiedzą już więcej

depresja w ciąży ciąża genetyka dziecko zdrowie badania psychologia
fot. 123rf.com

Wcześniejsze badania wykazały związek między depresją matki w ciąży a wyższym ryzykiem wystąpienia depresji u dzieci. Teraz zbadano mechanizm, w jaki sposób depresja matki może wpływać na geny przyszłego dziecka. Związane jest to z genami łożyska, a właściwie ich modyfikacjami chemicznymi pod wpływem depresji.

Opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z amerykańskiego National Institutes of Health. Zgodnie z nimi epizody stresu lub depresji u matki podczas ciąży są związane z chemicznymi modyfikacjami genów łożyska. Mogą one wpłynąć na genetykę dziecka.

Depresja wpływa na DNA  

Modyfikacje obejmują metylację DNA — wiązanie związków znanych jako grupy metylowe z DNA — co może zmienić aktywność genu. Niektóre zmiany metylacyjne związane z matczyną depresją wystąpiły w pobliżu genów zaangażowanych w rozwój mózgu. Sugeruje to, że matczyna depresja w ciąży może mieć długoterminowe konsekwencje dla rozwoju umysłowego dziecka.  

Naukowcy przeprowadzili analizę genetyczną na próbkach łożysk pobranych od 301 ciężarnych kobiet, które uczestniczyły w poprzednim badaniu. Uczestniczki badania odpowiedziały na kwestionariusze dotyczące poziomu stresu i depresji podczas całej ciąży. Naukowcy wychwycili, że historia stresu była związana ze zmianami metylacji w dwóch miejscach DNA łożyska. Z kolei cała historia depresji wiązała się ze zmianami w 16 miejscach DNA łożyska.  

Naukowcy wezwali do przeprowadzenia długoterminowych badań w celu ustalenia czy zmiany epigenetyczne w łożysku związane ze stresem i depresją można wykorzystać do przewidywania wyników w zakresie zdrowia psychicznego dzieci. Ma to w przyszłości pomóc leczeniu dziedzicznych schorzeń psychicznych.  

Depresja w ciąży to nie wstyd 

Problemem wielu kobiet jest przyznanie się do zachorowania na depresję podczas ciąży. Zmiany ciała, brak wyzwań zawodowych, strach przed nowym rozdziałem życia – zdarza się, że kończy się właśnie tą chorobą. O problemie należy głośno mówić, a w przypadku wystąpienia symptomów depresji należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.  

Depresja w ciąży i depresja poporodowa wpływają w znaczącym stopniu nie tylko na matkę, ale też na jej dziecko – mogą zaburzać jego rozwój emocjonalny i poznawczy; prowadzą do tego, że samo w przyszłości zmaga się z depresją. 

 – mówił w rozmowie z PAP, prof. Piotr Gałecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.