Wcześniejsze badania wykazały związek między depresją matki w ciąży a wyższym ryzykiem wystąpienia depresji u dzieci. Teraz zbadano mechanizm, w jaki sposób depresja matki może wpływać na geny przyszłego dziecka. Związane jest to z genami łożyska, a właściwie ich modyfikacjami chemicznymi pod wpływem depresji.
Opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z amerykańskiego National Institutes of Health. Zgodnie z nimi epizody stresu lub depresji u matki podczas ciąży są związane z chemicznymi modyfikacjami genów łożyska. Mogą one wpłynąć na genetykę dziecka.
Depresja wpływa na DNA
Modyfikacje obejmują metylację DNA — wiązanie związków znanych jako grupy metylowe z DNA — co może zmienić aktywność genu. Niektóre zmiany metylacyjne związane z matczyną depresją wystąpiły w pobliżu genów zaangażowanych w rozwój mózgu. Sugeruje to, że matczyna depresja w ciąży może mieć długoterminowe konsekwencje dla rozwoju umysłowego dziecka.
Naukowcy przeprowadzili analizę genetyczną na próbkach łożysk pobranych od 301 ciężarnych kobiet, które uczestniczyły w poprzednim badaniu. Uczestniczki badania odpowiedziały na kwestionariusze dotyczące poziomu stresu i depresji podczas całej ciąży. Naukowcy wychwycili, że historia stresu była związana ze zmianami metylacji w dwóch miejscach DNA łożyska. Z kolei cała historia depresji wiązała się ze zmianami w 16 miejscach DNA łożyska.
Naukowcy wezwali do przeprowadzenia długoterminowych badań w celu ustalenia czy zmiany epigenetyczne w łożysku związane ze stresem i depresją można wykorzystać do przewidywania wyników w zakresie zdrowia psychicznego dzieci. Ma to w przyszłości pomóc leczeniu dziedzicznych schorzeń psychicznych.
Depresja w ciąży to nie wstyd
Problemem wielu kobiet jest przyznanie się do zachorowania na depresję podczas ciąży. Zmiany ciała, brak wyzwań zawodowych, strach przed nowym rozdziałem życia – zdarza się, że kończy się właśnie tą chorobą. O problemie należy głośno mówić, a w przypadku wystąpienia symptomów depresji należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.
Depresja w ciąży i depresja poporodowa wpływają w znaczącym stopniu nie tylko na matkę, ale też na jej dziecko – mogą zaburzać jego rozwój emocjonalny i poznawczy; prowadzą do tego, że samo w przyszłości zmaga się z depresją.
– mówił w rozmowie z PAP, prof. Piotr Gałecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Źródło: News Medical
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!