fbpx
Przejdź do treści

Depresja i lęk zwiększą ryzyko cesarskiego cięcia przy porodzie?

depresja poporodowa poród samobójstwo próba samobójcza
fot.Pixabay

Nowe badania sugerują, że depresja i lęk u kobiet w ciąży mogą rzutować na późniejszy przebieg porodu. 

Okołoporodowe zaburzenia nastroju i lęki były już powiązane z niekorzystnymi skutkami ciąży, takimi jak niska masa urodzeniowa i poród przedwczesny. Nowe badanie w ośrodku Michigan Medicine w USA wykazało, że mogą one być również powiązane ze znacznie wyższymi odsetkami porodów cesarskich. 

Depresja okołoporodowa  

Naukowcy przeanalizowali dane krajowe dotyczące 360 225 hospitalizacji porodowych wśród komercyjnie ubezpieczonych kobiet w wieku od 15 do 44 lat w ciągu dekady między 2008 a 2017 r. Wyniki wykazały, że 24% obejmuje poród po raz pierwszy przez cesarskie cięcie.  

Nasze odkrycia podkreślają znaczenie lepszej identyfikacji i leczenia depresji okołoporodowej i zaburzeń lękowych u kobiet w ciąży. Kluczowe jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób te zaburzenia nastroju zwiększają prawdopodobieństwo porodów przez cesarskie cięcie, o których wiemy, że mają zarówno krótko-, jak i długoterminowe konsekwencje zdrowotne zarówno dla oczekujących matek, jak i ich dzieci.

– powiedziała autorka badania Vanessa Dalton, położnik ginekolog z University of Michigan Hospital.  

Okołoporodowe zaburzenia nastroju i lękowe dotykają aż co piątą kobietę w wieku rozrodczym w Stanach Zjednoczonych. Niestety, częstość występowania tych jednostek chorobowych wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2006-2015 w USA. Kobiety w wieku rozrodczym częściej mają też myśli samobójcze i celowe samookaleczenia. Okazuje się również, że samobójstwo jest główną przyczyną śmiertelności matek. Ryzyko samobójstwa matki jest szczególnie wysokie rok po porodzie

Lęk i depresja – konsekwencje dla kobiet i dzieci  

Wśród innych, niekorzystnych, efektów są m.in.. niekorzystne wyniki porodu, wyższe wskaźniki zachorowalności matek i utracone zarobki. Szacowane dla USA koszty nieleczonych okołoporodowych zaburzeń nastroju i lęku przekraczają 14 miliardów dolarów. Mogą też wpływać na długoterminowe korzystanie z zasobów opieki zdrowotnej zarówno dla kobiet, jak i ich dzieci. 

W badaniu określono, że u kobiet z prenatalną diagnozą lęku lub depresji prawdopodobieństwo cięcia cesarskiego jest o 3,5% wyższe niż u kobiet bez lęku lub depresji. Kobiety z tymi zaburzeniami częściej były starsze, były rasy białej i mieszkały w gospodarstwach domowych o dochodach przekraczających 400 procent ubóstwa. Lekarze chcą doprowadzić do ograniczenia stosowania cięcia cesarskiego. Jest to celem programu Healthy People 2030 w USA, popieranym przez liczne towarzystwa zdrowia publicznego i zawodowe. 

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.