fbpx
Przejdź do treści

Delikatna skóra wcześniaka – jak o nią prawidłowo zadbać?

eco and more, dziecko, wcześniak, pielęgnacja skóry,
Foto: 123rf.com

Skóra każdego noworodka jest znacznie cieńsza niż osoby dorosłej, przez co jest również delikatniejsza. W przypadku wcześniaków tym bardziej nie jest jeszcze przygotowana do obrony przed patogenami i innymi zewnętrznymi czynnikami. Dlatego tak ważne jest, aby codzienna pielęgnacja była delikatna i nie prowadziła do podrażnień.

Skóra wcześniaka tak bardzo wrażliwa

Skóra pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim chroni przed działaniem zewnętrznych czynników i patogenów, bierze udział w termoregulacji, w wymianie wodno-elektrolitowej oraz ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym, a także odbiera bodźce. Aby pełnić te funkcje należycie, skóra rozwija się przez całą ciążę. W zależności od momentu porodu skóra wcześniaka może być w różnym stopniu rozwinięta. Dobrze wykształcony naskórek zdolny do pełnienia podstawowych funkcji obronnych obserwuje się dopiero po 34 tygodniu ciąży. Niedojrzałość bariery naskórkowej wiąże się z nadmierną utratą wody i ciepła oraz wrażliwością na urazy. Co jest szczególnie istotne w pielęgnacji wcześniaka, nierozwinięta w pełni skóra charakteryzuje się zwiększoną absorpcją substancji, z którymi ma kontakt. Ponadto ze względu na wciąż niedojrzałe mechanizmy neutralizacji w wątrobie i nerkach niektóre związki chemiczne mogą okazać się toksyczne dla małego organizmu wcześniaka.

Prawidłowa pielęgnacja dla wrażliwej skóry

Delikatna skóra wcześniaka może być uszkodzona przez wiele czynników. Dlatego należy wyeliminować z otoczenia drażniące środki czystości, dym papierosowy, a nawet unikać ostrego słońca, zimna, deszczu i wiatru. Poza tym, po wypisie ze szpitala, pielęgnacja wcześniaka nie różni się znacznie niż w przypadku dzieci urodzonych o czasie. Konieczna jednak jest większa dbałość przy wyborze produktów kosmetycznych.

Najczęstszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przewijanie. Ciepło, wilgoć i stały kontakt z pieluszką mogą prowadzić do otarć, dlatego zastosowanie odpowiedniej higieny jest szczególnie ważne. Po zdjęciu pieluszki oczyszcza się skórę za pomocą wody lub chusteczek nasączonych wodą, po które sięga większość rodziców, będąc poza domem. Po oczyszczeniu ciała należy delikatnie osuszyć skórę, a następnie użyć kremu lub emolientu.

Jak wybrać właściwy produkt do pielęgnacji?

Wszystkie preparaty, które stosuje się podczas kąpieli lub bezpośrednio na skórę wcześniaka, nie mogą zawierać barwników i konserwantów. Aby mogły być stosowane u tych maluszków, których skóra jest szczególnie podatna na podrażnienia, powinny być również bezzapachowe. Co jest szczególnie ważne, nie należy używać produktów przeznaczonych dla starszych dzieci i dorosłych, a najlepiej jeśli preparat opatrzony jest atestem stowarzyszenia medycznego.

Te warunki spełniają chusteczki dla niemowląt WaterWipes, które jako jedyne posiadają atest Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Atopowego Zapalenia Skóry. Są wykonane w 100% z wiskozy i nasączone wodą oraz odrobiną ekstraktu z nasion Citrus Grandis (grejpfruta). W składzie WaterWipes nie znajdziemy takich składników jak PEGi, EDTA oraz gliceryna ani dodanych kompozycji zapachowych. Ze względu na brak zapachu i prosty skład mogą być stosowane u wcześniaków i niemowląt ze skórą wrażliwą, a także w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry.

Więcej przeczytasz KLIK

Źródło: Szczapa J. Specjalne uwarunkowania pielęgnacji skóry u wcześniaków. Postępy Neonatologii 2018; 24 (2): 97–102. doi: 10.31350/postepyneonatologii/2018/2/PN2018026

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.