fbpx
Przejdź do treści

Darmowe szczepienia przeciwko HPV – co mówi Minister Zdrowia?

Łukasz Szumowski - szczepienia przeciwko HPV
Minister zdrowia Łukasz Szumowski, źródło foto: Kancelaria Premiera Flickr / Public domain

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, zapowiedział, że do stycznia 2021 r. szczepienie dziewczynek od 9. roku życia przeciwko wirusowi HPV będzie refundowane. Jest to jeden z zapisów Narodowej Strategii Onkologicznej. Co dokładnie się z tym wiąże?

Narodowa Strategia Onkologiczna ma na celu m.in. zmiany organizacyjne, lepszy dostęp do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych właśnie w zakresie onkologicznym, edukację zdrowotną oraz profilaktykę, której elementem są właśnie szczepienia przeciwko HPV.

Z wywiadu, którego szef resortu zdrowia udzielił na początku grudnia w RMF FM, dowiedzieliśmy się, że szczepienie będzie bezpłatne dla każdej dziewczynki w wieku powyżej 9 lat – niezależnie od miejsca zamieszkania. Obecnie w wielu krajach tego typu profilaktyka jest już refundowana. W Polsce na razie odpowiadają za to samorządy lokalne i stąd też w niektórych miastach owa refundacja już funkcjonuje. Dlaczego zatem nie udało się szybciej wprowadzić programu, który obejmowałby cały kraj?

To jest działanie niezwykle drogie. Jest ono trudne do przeprowadzenia teraz, dlatego że dostarczenie nagle takiej ilości szczepionek jest niemożliwe.

Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia w rozmowie z RMF FM

HPV – ryzyko dla życia

Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada m.in. za raka szyjki macicy, którego rocznie rozpoznaje się w Polsce u około 3300 kobiet. Rak ten rozwija się długo i bezboleśnie przez, co często znacznie opóźniony jest proces jego diagnostyki (rozpoznaje się go przede wszystkim dzięki badaniu cytologicznemu, które jest refundowane dla kobiet pomiędzy 25. a 59 rokiem życia).

Wirusem HPV zakaża się przede wszystkim drogą płciową (każdy rodzaj kontaktu seksualnego). Co istotne, w przypadku stosowania prezerwatywy ryzyko zakażenia zmniejszone jest o nawet 75 proc.

Wirus HPV przyczynia się także do zachorowań m.in. na raka sromu, prącia, odbytu czy głowy. Odpowiada również za kłykciny kończyste, czyli brodawki występujące na narządach płciowych.

Szczepienia przeciwko HPV – co warto wiedzieć?

Obecnie w Polsce dopuszczone są do obrotu trzy szczepionki przeciwko HPV:

  • Cervarix – przeciwko HPV typu 16 i 18,
  • Gardasil – przeciwko HPV typu 6, 11, 16 i 18,
  • Gardasil 9 – szczepionka 9-walentna. Przeciwko HPV typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58.

Wymienione tu szczepienia są bezpieczne, dobrze tolerowane przez pacjentów oraz wykazują wysoką skuteczność (co mimo wszystko nie wyklucza konieczności wykonywania regularnych cytologii). Ich podawanie jest rekomendowane przede wszystkim dla dziewczynek przed rozpoczęciem współżycia płciowego, zwłaszcza w wieku 9-12 lat. Co jednak ważne, przyjąć mogą je także dorosłe kobiety, co musi poprzedzić odpowiednia konsultacja ginekologiczna.

Całość szczepienia wymaga podania 3 dawek – aplikowane są przy pomocy iniekcji domięśniowej w okolicy ramienia. Podanie drugiej dawki ma miejsce 1-2 miesiące po rozpoczęciu cyklu, zaś trzeciej po około 6 miesiącach od owego rozpoczęcia. Każda dawka powinna bazować na tej samej szczepionce.

Źródła: gis.gov.pl / mp.pl / RMF FM / gazetaprawna.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".