fbpx
Przejdź do treści

Czym może być spowodowana niska jakość nasienia?

W ostatnich latach jakość nasienia znacznie się obniżyła.

Mówi się, że mężczyzna jest płodny przez całe życie, w końcu nie przechodzi etapu przekwitania. Ale to nie znaczy, że jego płodność na każdym etapie życia jest taka sama. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają negatywnie na jakość nasienia i tym samym obniżają płodność.

W ostatnich latach jakość nasienia znacznie się obniżyła. Mimo że żyjemy coraz dłużej, mamy dostęp do medycyny i wszelkich zdobyczy cywilizacji, lepiej się odżywiamy i ogólnie poziom życia się podniósł, to w niemal połowie przypadków obniżona jakość nasienia utrudnia zajście w ciążę.

Co wpływa na niższą jakość nasienia?

Wiek

Mężczyzna produkuje plemniki przez całe życie, ale wraz z wiekiem ich jakość spada, co bezpośrednio przekłada się na płodność. Czy to znaczy, że w pewnym wieku mężczyzna nie może zostać ojcem? Nie do końca. Z wiekiem coraz więcej wytwarzanych plemników ma obniżone parametry, a to obniża szansę na efektywne zapłodnienie komórki jajowej. Jednak to, w jakim tempie jakość nasienia ulega pogorszeniu, jest sprawą indywidualną. Do tego dochodzą inne czynniki, które determinują płodność mężczyzny.

Nadwaga, otyłość, niedowaga

Jednym z nich jest masa ciała. Zbyt wysoka lub zbyt niska wiąże się z obniżeniem parametrów nasienia. Udowodniono, że zarówno nadwaga i otyłość, jak i niedowaga negatywnie wpływają na liczebność plemników w ejakulacie, liczebność plemników o prawidłowej budowie, ich koncentrację oraz funkcjonalność.

Temperatura

Plemniki produkowane są w jądrach, a dojrzewają w najądrzach, które znajdują się w mosznie. Temperatura jest tam niższa o 3–4 st. Celsjusza w odniesieniu do reszty organizmu, co ma swoje uzasadnienie. Tylko w takiej (obniżonej) temperaturze zachodzi prawidłowy proces produkcji plemników. Dlatego wszelkie sytuacje, które powodują podniesienie temperatury jąder, negatywnie wpływają na jakość nasienia przez zaburzanie wielu etapów produkcji i dojrzewania plemników.

Stres

Kolejnym czynnikiem wpływającym na pogorszenie jakości nasienia jest stres. Oczywiście nie da się go całkowicie wyeliminować z naszego życia. Niemniej warto go ograniczyć, o ile mamy taką możliwość. Stres może przyczyniać się do obniżenia liczebności i koncentracji (zagęszczenia) plemników, a także ich morfologii (prawidłowej budowy).

Choroby

Choroby, zaburzenia genetyczne oraz infekcje i stany zapalne w obrębie narządów płciowych jednakowo wpływają na jakość nasienia czy proces spermatogenezy. Niektóre choroby lub mutacje genów są bezpośrednią przyczyną problemów z płodnością bądź obniżonych parametrów plemników. Jest to bardzo szeroka grupa czynników, która ogranicza szansę na bycie ojcem. Także niektóre leki negatywnie oddziałują na płodność. Należy mieć tu na uwadze leki stosowane przy leczeniu nowotworów za pomocą chemioterapii, ponieważ nieodwracalnie niszczą komórki, z których powstają plemniki.

Dieta i używki

Jaki jest Twój styl życia? Zdrowo się odżywiasz, unikasz spożywania alkoholu i palenia papierosów, uprawiasz jakiś sport czy może wręcz przeciwnie? Pamiętaj, że im zdrowszy styl życia, tym zdrowszy jest cały organizm, a więc i jakość nasienia jest lepsza. Palenie zmniejsza liczebność plemników, jakość chromatyny plemnikowej, a także morfologię plemników. Z kolei alkohol wpływa na płodność pośrednio przez zaburzanie czynności innych organów, w tym wątroby. Zdrowy styl życia to także mniejsze ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego!

Jakie badania wykonać?

Aby dowiedzieć się, w jakim stanie jest męska płodność, należy wykonać badanie jakości nasienia. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne. Zalecamy, by wykonać 2 pełne kontrole nasienia wraz z morfologią, gdzie analizy dokonuje lekarz. Wyniki są wówczas dokładniejsze niż w przypadku analizy komputerowej.

W sytuacji, gdy w podstawowym badaniu zostaną wykryte nieprawidłowości, możliwe jest rozszerzenie diagnostyki o bardziej zaawansowane badania, np.:

• MAR TEST – test na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych,

• TEST HBA – test wiązania plemników z hialuronianem,

• TEST SWIM-UP – test migracyjny,

• badanie fragmentacji chromatyny plemnikowej,

• posiewów nasienia podstawowych i rozszerzonych.

Czy można poprawić jakość nasienia?

Aby poprawić jakość nasienia, trzeba prowadzić zdrowy styl życia. Tylko i aż tyle. Rezygnacja z fast foodów, które coraz częściej zastępują codzienne posiłki, alkoholu i palenia papierosów na rzecz zbilansowanej diety bogatej w mikro- i makroelementy, a także aktywności fizycznej pozytywnie wpłynie na parametry nasienia. Jednak na efekty trzeba nieco poczekać. Powtórne badanie nasienia należy wykonać po około 3 miesiącach.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.