fbpx
Przejdź do treści

Czym jest załupek? Przyczyny, objawy, leczenie

załupek

Załupek to męska dolegliwość, charakteryzująca się dużym bólem i wymagająca wdrożenia szybkiego leczenia. Powikłania mogą być bowiem bardzo poważne, z martwicą żołędzi włącznie. Co to jest załupek? Jakie są przyczyny jego powstawania? Jak go leczyć?

Załupek, inaczej nazywany m.in. parafimozą lub zadzierzgnięciem żołędzi, polega na niemożności sprowadzenia na żołądź napletka, który wcześniej został odprowadzony. Napletek znajduje się wtedy w obszarze rowka zażołędnego i jest zbyt ciasny, by możliwe było ponowne zsunięcie go na żołądź. Napletek zaczyna wtedy uciskać prącie, naczynia krwionośne i chłonne ulegają zamknięciu, dochodzi do zastoju krwi, pojawia się ból, obrzęk, zaczerwienienie, a niedokrwienie finalnie może prowadzić do wspomnianej już martwicy.

Załupek – objawy

 • Ból
 • Pieczenie
 • Obrzęk
 • Zaczerwienienie lub zasinienie
 • Problemy w trakcie oddawania moczu (może pojawić się krew)
 • Widoczny odczyn zapalny

Co ważne, konsekwencją omawianej tu dolegliwości mogą być też infekcje bakteryjne.

Przyczyny schorzenia

Zwykle jest to powikłanie stulejki, które powstaje u nieobrzezanych mężczyzn. Do załupka może dojść także podczas stosunku lub masturbacji, kiedy w związku ze wzwodem napletek zsuwa się z żołędzi. Źródłem problemów mogą być też sytuacje, w których napletek zostaje celowo zsunięty, np. w trakcie mycia penisa, podczas badania, np. cystoskopii, czy wprowadzania cewnika. Co ważne, ryzyko wystąpienia opisywanego tu schorzenia wzrasta, gdy napletek jest odprowadzony przez dłuższy czas. Ryzyko jest zwiększone także u mężczyzn, którzy zdecydowali się na piercing prącia.  

Załupek – leczenie

W leczeniu załupka bardzo ważny jest czas – im szybciej mężczyzna zareaguje na problem, tym lepiej. Początkowo, jeśli obrzęk i ból są jeszcze niewielkie, można samodzielnie spróbować na powrót nasunąć napletek na żołądź. Przed każdą tego typu próbą należy dokładnie umyć ręce, pomaga też nawilżenie żołędzia i napletka, np. żelem intymnym.

Jeśli jednak ból i obrzęk są silne, widoczny jest stan zapalny, pojawiają się objawy zakażenia lub zmiany zabarwienia skóry, które świadczą o zaburzenia krążenia, należy pilnie skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Odpowiednim lekarzem będzie androlog lub urolog, lecz jeśli nie ma możliwości szybkiego kontaktu ze specjalistą z tego zakresu, trzeba zgłosić się na SOR.

Co pomaga zmniejszyć obrzęk?

 • Uciskanie i masowanie żołędzi i napletka – pomaga to w przepływie krwi i tym samym zmniejszeniu jej ilości w żołędzi, a także zmniejszeniu wody w miejscu obrzęku;
 • okładanie opuchniętych miejsc gazikiem, który nasączony jest specjalnym płynem łagodzącym obrzęk;
 • okładanie lodem – co ważne, nie można robić tego bezpośrednio na penisa, a czas takiego okładu musi być pod kontrolą (krótko);
 • nakłucia cienką igłą w obrzękniętym miejscu – daje to ujście zgromadzonemu płynowi, co samo z siebie wpływa na zmniejszenie opuchnięcia.

Bolesność łagodzi się zaś miejscowymi środkami przeciwbólowymi, aplikowanymi np. w formie żelu. Kiedy ból i obrzęk są zmniejszone, lekarz może próbować ręcznie ściągnąć napletek. Jeśli jednak był on zbyt ciasny, co wiąże się ze wspomnianą już stulejką, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna – nacięcie napletka. Po wygojeniu wskazane jest przeprowadzenie obrzezania, co eliminuje możliwość nawrotu.

Profilaktyka – jak uniknąć załupka?

 • Należy przede wszystkim pamiętać o higienie (nie powinno się stosować do tego drażniących specyfików).
 • Warto postawić też na prezerwatywy przeznaczone dla osób z wrażliwą skórą.  
 • Przed każdym dotknięciem żołędzi należy dokładnie myć ręce.
 • Zawsze, gdy napletek został odprowadzony, należy przywrócić go na prawidłową pozycję.

Na szczęście załupek nie występuje często. Może dotknąć zarówno dzieci, jak i mężczyzn w każdym wieku.  

Źródła: mp.pl / poradnikzdrowie / wylecz.to / medme.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.