Przejdź do treści

Czym jest selekcja plemników? Metody dodatkowego wyboru przed procedurą ICSI

Wykorzystanie do zapłodnienia dobrej jakości gamety zwiększa szansę na zapłodnienie komórki jajowej – fot. Canva

Podstawowym badaniem sprawdzającym męską płodność jest badanie ogólne nasienia. Ocenia się w nim koncentrację plemników, ich ruchliwość, żywotność i morfologię. Niestety liczne i ruchliwe plemniki nie gwarantują sukcesu procedury.  Dlatego niezwykle ważne jest poszerzenie diagnostyki i wykonanie dodatkowych badań takich jak test HBA i fragmentacji chromatyny plemnikowej (SCD – ang. sperm chromatin dispersion). Wyjaśnia mgr. Agata Olborska z Salve Medica R.

Szeroka diagnostyka jest szczególnie ważna w przypadku par podchodzących do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Embriolog podczas standardowej procedury wybiera ten jeden plemnik, który zostanie umieszczony wewnątrz komórki jajowej na podstawie oceny morfologii i ruchliwości. Niestety nie jest w stanie samodzielnie ocenić czy plemnik przeszedł prawidłowo proces spermatogenezy i jest „dojrzały” biologicznie oraz jakiej jakości jest jego DNA.

Wykorzystanie do zapłodnienia dobrej jakości gamety zwiększa szansę na zapłodnienie komórki jajowej, prawidłowy rozwój zarodków, a ostatecznie ich implantację oraz uzyskanie ciąży.

Badanie ogólne nasienia

Cała diagnostyka męskiej płodności powinna zaczynać się właśnie od tego badania. Przed jego wykonaniem należy zachować od 2 do 7 dni wstrzemięźliwości płciowej (najlepiej od  3 do 5). Bardzo istotne jest aby badanie nie było wykonywane w trakcie, albo tuż po zakończeniu infekcji którym towarzyszyła podwyższona temperatura ciała. Może mieć to bezpośrednie przełożenie na poszczególne parametry badania ogólnego.

Pacjent oddaje nasienie drogą masturbacji do jałowego pojemnika w przygotowanych do tego specjalnych pokojach. Pokoje sąsiadują bezpośrednio z laboratorium seminologicznym co zapewnia szybkie przekazanie materiału biologicznego i umieszczenie go w temperaturze ciała w cieplarce.

Metody dodatkowej selekcji plemników

MACS – magnetycznie aktywowane sortowanie plemników

Pierwszym etapem selekcji jest inkubacja z odczynnikiem – aneksyną V. Po inkubacji nasienie umieszcza się w kolumnie przytwierdzonej do magnesu, celem zatrzymania apoptotycznych plemników wewnątrz kolumny.

Plemniki w  których nie rozpoczął się mechanizm apoptozy (zaprogramowanej śmierć komórki) swobodnie opuszczają kolumnę. To właśnie z tej puli plemników embriolog będzie wybierał te o najlepszej morfologii i ruchliwości celem zapłodnienia komórki jajowej.

Metoda ta zalecana jest parom u których wystąpiły powtarzające się niepowodzenia procedury in vitro czy nawracające poronienia. Bezpośrednim wskazaniem do wykonania tego rodzaju selekcji jest również nieprawidłowy współczynnik DFI oceniany podczas badania fragmentacji chromatyny plemnikowej (>30%) lub obniżony odsetek plemników o prawidłowej budowie (teratozoospermia).

pICSI – selekcja na płytce opłaszczonej kwasem hialuronowym

Wiązanie plemników z kwasem hialuronowym jest cechą świadczącą o ich dojrzałości i kompetentności do zapłodnienia komórki jajowej.

Bezpośrednim wskazaniem do tego rodzaju selekcji jest nieprawidłowy wynik badania HBA (< 80% związanych plemników). Stosuje się ją również u par, które doświadczyły nawracających poronień lub mają za sobą niepowodzenia w poprzednich procedurach in vitro.

IMSI – morfologiczna selekcja plemników

Selekcja polega na ocenie morfologii plemnika pod powiększeniem mikroskopowym 6000 razy, co pozwala na obserwację zmian w budowie niewidocznych przy powiększeniu stosowanym w standardowym ICSI.

Wskazaniem do tego rodzaju selekcji jest teratozoospermia (obniżony odsetek plemników o prawidłowej morfologii). Dodatkowo stosuje się ją u pacjentów z nieprawidłowym współczynnikiem DFI oraz par u których wystąpiły powtarzające się braki implantacji zarodków we wcześniejszych procedurach.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.

Ekspert

mgr. Agata Olborska

Embriolog w Salve Medica R Warszawa.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

Najnowsze artykuły