fbpx
Przejdź do treści

Czym jest selekcja plemników? Metody dodatkowego wyboru przed procedurą ICSI

Wykorzystanie do zapłodnienia dobrej jakości gamety zwiększa szansę na zapłodnienie komórki jajowej – fot. Canva

Podstawowym badaniem sprawdzającym męską płodność jest badanie ogólne nasienia. Ocenia się w nim koncentrację plemników, ich ruchliwość, żywotność i morfologię. Niestety liczne i ruchliwe plemniki nie gwarantują sukcesu procedury. Dlatego niezwykle ważne jest poszerzenie diagnostyki i wykonanie dodatkowych badań takich jak test HBA i fragmentacji chromatyny plemnikowej (SCD – ang. sperm chromatin dispersion). Wyjaśnia mgr. Agata Olborska z Salve Medica R.

Szeroka diagnostyka jest szczególnie ważna w przypadku par podchodzących do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Embriolog podczas standardowej procedury wybiera ten jeden plemnik, który zostanie umieszczony wewnątrz komórki jajowej na podstawie oceny morfologii i ruchliwości. Niestety nie jest w stanie samodzielnie ocenić czy plemnik przeszedł prawidłowo proces spermatogenezy i jest „dojrzały” biologicznie oraz jakiej jakości jest jego DNA.

Wykorzystanie do zapłodnienia dobrej jakości gamety zwiększa szansę na zapłodnienie komórki jajowej, prawidłowy rozwój zarodków, a ostatecznie ich implantację oraz uzyskanie ciąży.

Badanie ogólne nasienia

Cała diagnostyka męskiej płodności powinna zaczynać się właśnie od tego badania. Przed jego wykonaniem należy zachować od 2 do 7 dni wstrzemięźliwości płciowej (najlepiej od  3 do 5). Bardzo istotne jest aby badanie nie było wykonywane w trakcie, albo tuż po zakończeniu infekcji którym towarzyszyła podwyższona temperatura ciała. Może mieć to bezpośrednie przełożenie na poszczególne parametry badania ogólnego.

Pacjent oddaje nasienie drogą masturbacji do jałowego pojemnika w przygotowanych do tego specjalnych pokojach. Pokoje sąsiadują bezpośrednio z laboratorium seminologicznym co zapewnia szybkie przekazanie materiału biologicznego i umieszczenie go w temperaturze ciała w cieplarce.

Metody dodatkowej selekcji plemników

MACS – magnetycznie aktywowane sortowanie plemników

Pierwszym etapem selekcji jest inkubacja z odczynnikiem – aneksyną V. Po inkubacji nasienie umieszcza się w kolumnie przytwierdzonej do magnesu, celem zatrzymania apoptotycznych plemników wewnątrz kolumny.

Plemniki w  których nie rozpoczął się mechanizm apoptozy (zaprogramowanej śmierć komórki) swobodnie opuszczają kolumnę. To właśnie z tej puli plemników embriolog będzie wybierał te o najlepszej morfologii i ruchliwości celem zapłodnienia komórki jajowej.

Metoda ta zalecana jest parom u których wystąpiły powtarzające się niepowodzenia procedury in vitro czy nawracające poronienia. Bezpośrednim wskazaniem do wykonania tego rodzaju selekcji jest również nieprawidłowy współczynnik DFI oceniany podczas badania fragmentacji chromatyny plemnikowej (>30%) lub obniżony odsetek plemników o prawidłowej budowie (teratozoospermia).

pICSI – selekcja na płytce opłaszczonej kwasem hialuronowym

Wiązanie plemników z kwasem hialuronowym jest cechą świadczącą o ich dojrzałości i kompetentności do zapłodnienia komórki jajowej.

Bezpośrednim wskazaniem do tego rodzaju selekcji jest nieprawidłowy wynik badania HBA (< 80% związanych plemników). Stosuje się ją również u par, które doświadczyły nawracających poronień lub mają za sobą niepowodzenia w poprzednich procedurach in vitro.

IMSI – morfologiczna selekcja plemników

Selekcja polega na ocenie morfologii plemnika pod powiększeniem mikroskopowym 6000 razy, co pozwala na obserwację zmian w budowie niewidocznych przy powiększeniu stosowanym w standardowym ICSI.

Wskazaniem do tego rodzaju selekcji jest teratozoospermia (obniżony odsetek plemników o prawidłowej morfologii). Dodatkowo stosuje się ją u pacjentów z nieprawidłowym współczynnikiem DFI oraz par u których wystąpiły powtarzające się braki implantacji zarodków we wcześniejszych procedurach.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.