fbpx
Przejdź do treści

Czym jest łożysko przodujące i jak wpływa na ciążę?

W przypadku stwierdzenia łożyska przodującego lekarze zalecają jak najwięcej odpoczynku – fot. 123 rf

Ciąża to wyjątkowy, a wręcz magiczny czas w życiu każdej kobiety. Świadomość, że pod sercem rozwija się dziecko sprawia, że przyszła mama szczególną uwagę przywiązuje do odżywiania i zdrowego stylu życia. W niepamięć odchodzą fast foody, niezdrowe przekąski, a ich miejsce zajmują owoce, warzywa, witaminy i minerały. Przecież to co zjesz, przy pomocy pępowiny i łożyska przekazujesz swojemu jeszcze nienarodzonemu dziecku.

Łożysko, to pojęcie z którym spotyka się każda kobieta będąca w ciąży. Jednak czy wszystkie przyszłe mamy wiedzą co się pod nim kryje?

Łożysko

Łożysko to narząd płodowy, który zaczyna rozwijać się w momencie zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy. Łożysko jest niezwykle istotne i pełni bardzo wiele funkcji. To dzięki niemu rozwijający się płód otrzymuje od mamy substancje odżywcze, tlen, substancje mineralne, witaminy, a w końcowym etapie ciąży przeciwciała.

Należy jednak podkreślić, że przekazuje ono dziecku również szkodliwe substancje – toksyny z tytoniu, alkohol. Łożysko nie tylko dostarcza, ale także odbiera od maluszka to, czego nie potrzebuje np. dwutlenek węgla, mocznik. Niezwykle ważną funkcją jaką pełni ten narząd płodowy, jest wytwarzanie hormonów np. progesteronu, estrogenów, gonadotropiny kosmówkowej. 

Łożysko przodujące

Prawidłowo umiejscowione łożysko znajduje się na ścianie macicy. Z kolei łożysko przodujące położone jest w dolnej części macicy, blisko wewnętrznego ujścia szyjki macicy. Pamiętajcie jednak, że stwierdzenie łożyska przodującego podczas początkowych badań USG, nie jest powodem do niepokoju.

Wraz z wiekiem ciąży łożysko może się jeszcze przemieścić. Jeżeli jednak podczas późniejszych badań USG lekarz rozpozna łożysko przodujące, należy zachować szczególną ostrożność. Badania dowodzą, że tego rodzaju nieprawidłowość stwierdza się u 0,1% do 1,0%  porodów

Objawy 

Jednym z częstszych objawów łożyska przodującego jest plamienie lub krwawienie, które zazwyczaj pojawia się w II i III trymestrze ciąży. Krwawienia te z upływem czasu występują coraz częściej i staja się coraz bardziej obfite.

Mogą towarzyszyć im także rytmiczne skurcze macicy. Jeśli u kobiety pojawi się obfite krwawienie, konieczna może okazać się kilkudniowa obserwacja w szpitalu. 

Zalecenia

W przypadku stwierdzenia łożyska przodującego lekarze zalecają jak najwięcej odpoczynku. W niektórych przypadkach konieczne będzie przyjmowanie leków mających na celu zapobiegnięcie przedwczesnemu porodowi. 

Poród

Do krwawienia lub krwotoku spowodowanego nieprawidłowym położeniem łożyska może dojść także podczas porodu. W takim przypadku niezwykle ważna jest jak najszybsza interwencja.

W większości przypadków, po ukończeniu 36 tygodnia ciąży, lekarze zalecają wykonanie cesarskiego cięcia, jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej. Wszystko po to, aby uniknąć krwotoku, który może okazać się niebezpieczny zarówno dla matki jak i dla dziecka.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.