fbpx
Przejdź do treści

Czym jest ENDOMETRIOZA? Wiedza od podstaw

Jak endometrioza wpływa na płodność?
fot. 123rf

Endometriozą nazywamy występowanie błony śluzowej wyścielającej jamę macicy (czyli endometrium) poza nią. Tak nieprawidłowo zlokalizowane wyścielisko podlega podobnym przemianom jak endometrium w jamie macicy, co jest przyczyną dolegliwości towarzyszących tej chorobie.

Jak endometrioza wpływa na płodność?

Uważa się że może ją zmniejszać na wiele sposobów. Torbiele endometrialne czy zrosty towarzyszące chorobie mogą zmieniać stosunki anatomiczne w jamie brzusznej. Gruczolistość zewnętrzna może negatywnie wpływać na funkcjonowanie jajowodów, zaburzać pracę jajników – w tym proces owulacji – oraz funkcje ciałka żółtego. Substancje zapalne, wytwarzane w nadmiarze u kobiet z endometriozą, mogą negatywnie wpływać na plemniki, komórki jajowe, zapłodnienie, a nawet implantację zarodka.

Czy jeśli u kobiety zdiagnozowano endometriozę to znaczy, że jest niepłodna?

Na szczęście nie jest to związek zerojedynkowy. Jeśli schorzenie zostało zdiagnozowane u kobiety, która jeszcze nie jest w trakcie starań o dziecko, to nie znaczy, że nie będzie miała dzieci w naturalny sposób. Szczególnie dotyczy to pacjentek z łagodną postacią endometriozy. Zaburzenie to rozpoznawane jest jednak znamiennie częściej u kobiet niepłodnych, a szanse na ciążę zmniejszają się wraz z jego zaawansowaniem. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę u nieleczonych pacjentek z ciężką postacią tej choroby są już bardzo niskie.

Czy są dostępne skuteczne leki dla niepłodnych pacjentek z endometriozą?

Farmakoterapia jest skuteczna w zmniejszaniu dolegliwości bólowych towarzyszących tej chorobie. Efektem stosowania medykamentów jest zahamowanie owulacji. Niestety, nie udowodniono, że leki te pozytywnie wpływają na płodność, dlatego też farmakoterapia w celu poprawy płodności u kobiet z endometriozą nie jest zalecana. Natomiast stosowana jest z powodzeniem u kobiet z dolegliwościami bólowymi.

Jakie możliwości leczenia ma więc niepłodna kobieta z endometriozą?

U niepłodnych pacjentek zastosowanie znajdują leczenie chirurgiczne oraz metody wspomaganej prokreacji. Chirurgiczne leczenie endometriozy polega na usuwaniu ognisk choroby, a także – w miarę możliwości – przywróceniu prawidłowych stosunków anatomicznych. Zabieg przeprowadza się najczęściej metodą laparoskopową, która pozwala postawić ostateczną diagnozę i jednocześnie usunąć zmiany.

Należy jednak pamiętać, że każdą parę powinno się traktować indywidualnie. Kobietom przed 35. rokiem życia, z lekką i łagodną endometriozą oraz z dobrym rokowaniem na ciążę, można zaproponować postawę wyczekującą lub inseminacje domaciczne w cyklach stymulowanych. U kobiet starszych, z nieprawidłową rezerwą jajnikową, nieprawidłowościami jajowodów czy rozpoznaną zaawansowaną endometriozą, zalecanym leczeniem jest zapłodnienie in vitro.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Dr n. med. Paweł Radwan

Specjalista ginekolog-położnik; specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości; embriolog kliniczny certyfikowany przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu. Autor licznych publikacji naukowych, uczestnik oraz kierownik wielu projektów badawczo-rozwojowych. Przyjmuje w Klinikach: GAMETA Łódź oraz GAMETA Kielce.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.