fbpx
Przejdź do treści

Czy wykonywany zawód może mieć bezpośredni wpływ na płodność? Wyjaśnia lekarz

zawód ma wpływ na płodność
Jeśli chodzi o płodność, szczególnie wrażliwi na stres są mężczyźni – fot. Canva

Żyjesz w ciągłym biegu, brakuje Ci czasu na odpoczynek? Pamiętaj, że na płodność wpływają nie tylko uwarunkowania genetyczne, środowiskowe czy zdrowotne, ale także styl życia, który często jest determinowany przez wykonywany zawód. Wyjaśnia dr n. med. Witold Kłosiński z Salve Medica.

Czy wykonywany zawód ma wpływ na płodność? Zwróć uwagę na stres!

Długotrwały stres i życie w ciągłym napięciu są wyniszczające dla organizmu i na dłuższą metę nie służą nikomu. Jeśli chodzi o płodność, szczególnie wrażliwi na stres są mężczyźni. Często to właśnie oni stoją na czele rodziny i odpowiadają za jej byt. Potrzeba zaspokojenia potrzeb wszystkich domowników wywołuje presję.

Skupienie się na pracy często powoduje, że życie rodzinne czy intymne schodzą na dalszy plan. Winne są temu właśnie stres, zmęczenie czy brak odpowiedniej ilości snu. W takich sytuacjach mężczyźni często odczuwają mniejszą potrzebę współżycia, a podczas zbliżeń mogą mieć problem ze wzwodem czy wytryskiem.

W takim samym położeniu znajdują się mężczyźni, których praca wymaga ogromnej odpowiedzialności. Można tu wymienić np. lekarzy chirurgów lub innych pracowników medycznych, którzy każdego dnia walczą o życie innych ludzi. Stres i odpowiedzialność jaka na nich ciąży sprawiają, że mężczyźni nie odczuwają tak silnego podniecenia i dopiero odcięcie się od codziennych spraw sprawia, że są gotowi na zbliżenie z partnerką.

Jako sposób w radzeniu sobie ze stresem często sięgamy po używki, takie jak alkohol czy papierosy. Nie są to właściwe rozwiązania, zwłaszcza w okresie starań o dziecko.

Alkohol

Praca jest nieodzownym elementem naszego życia, a jej charakter niekiedy sprzyja do sięgania po alkohol. Spotkania z klientami, wyjazdy, podpisanie kontraktu, spotkania integracyjne – to często właśnie podczas nich tracimy naszą “czujność”.

O zakazie picia w ciąży przez kobiety nie trzeba przypominać. Ale spożywanie napojów alkoholowych już na etapie starań o dziecko ma wpływ na płodność partnerów i późniejszy rozwój dziecka.

Picie alkoholu przez kobiety skutkuje zaburzeniami płodności, a także utrudnia działanie kwasu foliowego. Wpływa także na zakwaszenia i zmienia pH śluzu szyjki macicy, utrudniając przetrwanie w nim plemników.

Napoje procentowe to również powód zaburzeń płodności u mężczyzn. Alkohol obniża jakość plemników, spowalnia je i zwiększa liczbę anomalii w ich strukturze. Częste picie alkoholu zmniejsza również poziom testosteronu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Palenie tytoniu

Często nasz pociąg do tytoniu wzmaga się wraz ze wzrastającym stresem w pracy, jak i przy piciu alkoholu, co zdecydowanie wpływa na nasz organizm.

Mimo że w ostatnich latach promuje się niepalenie, to wciąż są wśród nas osoby, którym jest ciężko pożegnać się z papierosem. Nikotyna to kolejna substancja, która stoi na drodze do zajścia w ciążę.

Palenie papierosów może spowodować bezowulacyjne cykle u kobiety i obniżyć rezerwę jajnikową, która i tak spada wraz z wiekiem. Nikotyna, podobnie jak alkohol, zmienia środowisko pochwy i sprawia, że śluz staje się gęstszy, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Nikotyna wpływa jednakowo na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn. Palenie powoduje uszkodzenie DNA w nasieniu. Plemniki są mniej ruchliwe, a ich budowa jest nieprawidłowa, co bezpośrednio zmniejsza szansę na zapłodnienie, ponieważ trudniej jest im przeniknąć przez barierę śluzu szyjkowego.

Wysoka temperatura

Wysokie temperatury zdecydowanie bardziej wpływają na płodność mężczyzny niż kobiety. Zwiększona temperatura szkodzi plemnikom i wpływa negatywnie na jakość nasienia. Nie bez przyczyny jądra znajdują się w mosznie, „poza organizmem”, gdzie temperatura jest niższa o około 2°C. Takie położenie zapewnia im optymalne warunki do prawidłowego przebiegu procesu spermatogenezy.

Odpowiednia temperatura przyczynia się również do prawidłowej sprawności seksualnej – jądra produkują główny męski hormon zwany testosteronem. Podniesienie temperatury w okolicach narządów rodnych mężczyzn powoduje obumieranie spermatocytów. Kto szczególnie powinien mieć się na baczności? Na przykład: piekarze, spawacze, a nawet kierowcy, którzy spędzają w samochodzie więcej niż trzy godziny dziennie.

Dodatkowymi czynnikami obniżającymi płodność u mężczyzn są:

●     obcisła bielizna

●     częste kąpiele

●     wizyty w saunie

●     siedzący tryb życia

Zadbaj o swoje zdrowie

Niewłaściwy styl życia, jaki prowadzimy, odbija się na zdrowiu i płodności obojga partnerów. Podejmując starania o dziecko wskazana jest zmiana naszych codziennych nawyków. Rezygnacja z używek, prawidłowa dieta, ograniczenie stresu, czy umiarkowana aktywność fizyczna już w okresie około 3 miesięcy pozytywnie wpływa na nasz organizm co może mieć bezpośredni wpływ na poprawę płodności partnerów.

Wskazaniem do tego rodzaju selekcji jest teratozoospermia (obniżony odsetek plemników o prawidłowej morfologii). Dodatkowo stosuje się ją u pacjentów z nieprawidłowym współczynnikiem DFI oraz par u których wystąpiły powtarzające się braki implantacji zarodków we wcześniejszych procedurach.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.