fbpx
Przejdź do treści

Czy wirtualna rzeczywistość będzie nowym sposobem na łagodzenie bólu porodowego?

Wirtualna rzeczywistość realną pomocą dla rodzących kobiet?

Uniwersytecki Szpital w Cardiff (Walia) testuje właśnie sprzęt, który bazuje na wirtualnej rzeczywistości – zestaw składający się ze słuchawek oraz gogli. Jeśli okaże się, że pomaga on skutecznie łagodzić ból podczas porodu, może zostać wprowadzony w całej Walii.

Wirtualna rzeczywistość – poród w realu

Wirtualna rzeczywistość ma ogromne szanse stać się alternatywnym sposobem na minimalizowanie bólu porodowego. Przetestowała ją m.in. Hannah Lelii, która urodziła w tym miesiącu swoje pierwsze dziecko. Działanie zestawu porównała do swego rodzaju stymulatora, który pozwalał jej wejść w stan relaksacji – podaje bbc.

Jest to duża szansa, którą warto zastosować zwłaszcza u kobiet we wczesnej fazie porodu” – zauważa główna położna szpitala w Cardiff, Suzanne Hardacre. Wiąże się to z poziomem kontroli, jaki w danym momencie mają jeszcze kobiety (większy w porównaniu do późniejszych faz rodzenia). Jak podkreśla ekspertka, aktualnie oferowana może być im „woda, oddychanie i relaks” – kolejna opcja byłaby więc niewątpliwie mile widziana.

Tym bardziej, że przecież w każdej chwili można z opisywanego tu zestawu zrezygnować. W kontekście porodu może wiązać się to np. z potrzebą bycia „tu i teraz” (narodziny dziecka niewątpliwie warto przeżyć świadomie).

Wybór – coś, co powinien mieć każdy

Należy być świadomym, że oczywiście nie będzie to alternatywa dla wszystkich – jak zresztą każda forma terapeutyczna. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż tak trudne doświadczenia fizyczne, z jakimi wiążę się poród, jak i sam fakt pobytu w szpitalu, zawsze oddziałują na podwyższenie poziomu stresu, może okazać się to łatwym sposobem na „zabranie” danego człowieka z trudnej dla niego sytuacji.

Co ważne, może być to szczególnie potrzebne kobietom, które mają za sobą traumatyczne doświadczenia wcześniejszych porodów. Podobnie działającą metodą jest też tzw. hipnoporód. „Podczas seansu jest się wyłączonym od zewnętrznego świata i bodźców, co sprawia, że mózg jest bardziej podatny na sugestie i przekonania. Kobieta w hipnozie podczas porodu nie będzie myślała o bólu, tylko o bezpiecznym, bezbolesnym porodzie” – więcej o tego typu technice przeczytasz na portalu „Współczesna Rodzina” >>TUTAJ<<


Źródło: bbc

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, w latach 2020-2021 redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka UW, magistrantka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki „Kobiety bez diety".