Kąpiel noworodka to ogromne wydarzenie dla młodych rodziców. Dziecko wydaje się takie małe i delikatne, dlatego pierwsza kąpiel budzi wiele emocji. Jednak tuż po niej od razu nasuwa się pytanie – kiedy kolejna? Jutro czy za kilka dni? Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości.
Pierwsza kąpiel
Jeszcze do niedawna, pierwsza kąpiel dziecka miała miejsce w szpitalu. Jednak już od kilku lat, niemowlę po raz pierwszy kąpie się dopiero kilka dni po urodzeniu. Coraz częściej to ważne wydarzenie ma miejsce dopiero w domu. Maź płodowa, która pokrywa ciało nowonarodzonego dziecka, chroni delikatną skórę maluszka, dlatego nie warto od razu jej zmywać.
Jak często kąpać dziecko?
Wytyczne dla pielęgniarek i położnych na oddziałach położniczych i noworodkowych mówią, że małe dzieci nie muszą być kąpane częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Jednak najważniejsze jest, by codziennie przemywać okolice intymne i pachwiny czystą wodą.
Do mycia należy używać delikatnych płynów przeznaczonych dla niemowląt od pierwszego dnia życia. Malucha najlepiej myć dłońmi – wszelkiego rodzaju gąbki są siedliskiem wielu bakterii. Co więcej, taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut.
Dlaczego nie kąpać dziecka częściej? Codzienna kąpiel może wysuszyć skórę dziecka i doprowadzić do jej nadmiernego podrażnienia. Częstotliwość kąpieli powinna być jednak uzależniona od wielu czynników – pod uwagę należy wziąć porę roku, fakt czy dziecko często ulewa a także to, jak maluch reaguje na kąpiele.
Na co zwrócić uwagę?
Przygotowując się do kąpieli niemowlęcia należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.
Temperatura pomieszczenia nie powinna być niższa niż 22 stopnie. Temperatura wody powinna wynosić miedzy 35 a 37 stopni. Wody powinno być tyle, by niemowlę mogło się w niej poruszać, ale by nie nalewała mu się ani do oczu ani do uszu.
Do kąpieli niemowlęcia należy używać delikatnych płynów dedykowanych dzieciom od pierwszego dnia życia. By uniknąć wysuszenia skóry należy używać produktów zawierających emolienty.
Mycie zawsze zaczynamy od twarzy, a kończymy na myciu pupy i okolic intymnych. Ważne, by po kąpieli dziecko nie zmarzło, dlatego po wyjęciu z wanny od razu owijamy je ręcznikiem i delikatnie wycieramy.
Kąpiel powinna być nie tylko czynnością higieniczną, ale doskonałą okazją do budowania więzi z dzieckiem. Delikatne głaskanie i masowanie jest jak najbardziej wskazane. Wieczorna kąpiel to czas relaksu i wyciszenia przed snem.
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!