fbpx
Przejdź do treści

Czy to będzie przełom w rozumieniu i leczeniu raka jajnika? Najnowsze odkrycia!

rak jajnika ból brzucha
Fotstaras/ 123RF

Na raka jajnika każdego roku choruje w naszym kraju około 3500 kobiet. Niestety, liczba zachorowań systematycznie rośnie (choć na szczęście powoli). Dlatego też doniesienia, które pozwalają na nowo spojrzeć na tę chorobę, niosą nadzieję. Odkrycia badaczy z Texas A&M University mogą zmienić rozumienie oraz sposób leczenia raka jajnika!

Rak jajnika – nowe odkrycie!

Naukowcy z kilku ośrodków podjęli się współpracy, która miała na celu zbadanie – i tym samym lepsze zrozumienie – interakcji, jakie zachodzą pomiędzy guzami nowotworowymi jajnika, naczyniami krwionośnymi a płytkami krwi. „Odkryli, że guzy przełamują bariery w naczyniach krwionośnych, co pozwala im komunikować się z komórkami krwi, takimi jak płytki krwi. Kiedy owe guzy wchodzą w kontakt z płytkami krwi, mogą dawać przerzuty lub zacząć rozprzestrzeniać się do innych obszarów w organizmie” – badanie pierwotnie opublikowane w czasopiśmie Blood Advances, opisuje News Medical.

Jeśli zaś chodzi o konkretny proces wspomnianego przełamywania: „Komórki nowotworowe systematycznie rozbijają komórki śródbłonka, które stanowią barierę wyściełającą wewnętrzną powierzchnię naczyń krwionośnych i uniemożliwiają zewnętrzną interakcję z krwią. Kiedy ta bariera znika, komórki oraz płytki krwi dostają się do mikrośrodowiska guza i mogą być pozyskiwane do przerzutów ” czytamy.

Dlaczego jest to istotne odkrycie? Owszem, naukowcy wiedzieli już, że to płytki krwi są jednym z inicjatorów przerzutów raka jajnika. Nie wiedzieli jednak, jaki mechanizm umożliwia płytkom krwi znalezienie się w mikrośrodowisku guza.

Badania na miarę XXI wieku

W celu przeprowadzenia badań użyto nowoczesnego rozwiązania – organ-on-a-chip. Jest to mikroprzepływowe urządzenie z zakresu inżynierii biomedycznej, które ułatwia m.in. obserwowanie procesów biologicznych, jakie zachodzą pomiędzy guzami a płytkami krwi. Jak powiedział o organ-on-a-chip dr Abhishek Jain, współtwórca badania: „W zasadzie jest to mikrośrodowisko, w którym komórki guza jajnika mogą być hodowane wspólnie z naczyniami krwionośnymi, a następnie wchodzić w interakcje z komórkami krwi. Kiedy poznamy owe interakcje, możemy pójść o krok dalej i zbadać, jak wpłyną na nie leki” – słowa padły w wywiadzie udzielonym dla International Society on Thrombosis and Hemostasis.

Pamiętajmy, rak jajnika przez niektórych określany jest jako „cichy zabójca”. Często początkowo nie daje objawów lub symptomy są łatwe do pomylenia, np. z problemami ze strony układu pokarmowego. Bądźmy więc uważne – sygnały, które mogą nas zaniepokoi znajdziesz TUTAJ.

Źródła: News Medical / Blood Advances / ptgo.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".