fbpx
Przejdź do treści

Czy TE objawy w ciąży wskazują na dziewczynkę?

Czy płeć dziecka można przewidzieć na podstawie przebiegu ciąży? – fot. 123RF

Są rodzice, którzy płeć dziecka chcą poznać dopiero w dniu porodu. Inni z kolei z niecierpliwością wyczekują badania USG, podczas którego poznają odpowiedź na pytanie: „chłopiec czy dziewczynka?”. Chyba każda przyszła mama ma też pewne przeczucia co do płci swojego maluszka.

Zachcianki, styl spania, kształt brzucha… Wiele osób wierzy, że na podstawie przebiegu ciąży można odczytać płeć dziecka. Jednak czy popularne mity mają cokolwiek wspólnego z prawdą? Przeczytaj!

Wysokie tętno płodu

Wsłuchiwanie się w bicie serca płodu podczas badania USG to niezapomniane przeżycie. Często można się spotkać ze stwierdzeniem, że tętno płodu płci żeńskiej jest szybsze w porównaniu do tętna płodu płci męskiej. To nie do końca prawda. Bicie serca dziewczynki jest zwykle wyższe w trakcie porodu, a nie w czasie ciąży.

Wahania nastrojów

Część badań sugeruje, że duże wahania nastrojów w czasie ciąży z dziewczynką są spowodowane przez estrogen w organizmie matki, który jest znacznie wyższy niż poziom progesteronu. Z kolei inni naukowcy są zdania, że płeć dziecka nie ma nic wspólnego z wahaniami nastroju przyszłej mamy.

Brzuch prawdę ci powie

Sporo osób wierzy, że z kształtu brzucha można wyczytać płeć dziecka. I tak okrągły i nisko osadzony brzuszek ma zwiastować dziewczynkę, a „szpiczasty” i wysoko ułożony wskazuje na chłopczyka. Lekarze są jednak zgodni: kształt ciążowego brzucha nie ma nic wspólnego z płcią dziecka!

Poranne mdłości

Kolejny popularny mit głosi, że na poranne mdłości cierpią najczęściej kobiety, które rodzą córki. Nie ma jednak rzetelnych badań, które poparłyby powyższą tezę. Na nieprzyjemną dolegliwość skarżą się zarówno przyszłe matki córek, jak i synów.

Dysproporcje w kształcie piersi

Przez lata wierzono, że jeśli w czasie ciąży prawa pierś jest większa niż lewa, to znak, że matka nosi w swoim łonie córeczkę. Prawda jest jednak taka, że zmiana wielkości piersi to jeden z najczęstszych objawów błogosławionego stanu. Objaw ten wynika ze zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie w czasie ciąży. Jednak dysproporcje w rozmiarze biustu nie mają związku z płcią dziecka.

Spanie na prawym boku

Stary przesąd głosi, że jeśli w ciąży śpisz na prawym boku, z pewnością urodzisz dziewczynkę. Oczywiście ten zabobon ma niewiele wspólnego z prawdą. Dynamiczne zmiany zachodzące w ciele, a zwłaszcza rosnący brzuch, wymuszają zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń i stylu spania. W trakcie nocnego spoczynku kobieta może wielokrotnie zmieniać ułożenie ciała, szukając najwygodniejszej pozycji.

Linea negra

Linea negra to ciemna kreska na ciążowym brzuchu. Wiele osób wierzy, że jeśli owa linia kończy się na pępku, to zwiastuje narodziny córeczki. W rzeczywistości linea negra (inaczej zwana kresą czarną) powstaje w związku z produkcją melaniny w organizmie, za którą odpowiada zwiększona ilość progesteronu. Zjawisko nie ma związku z płcią dziecka.

Zachcianki żywieniowe

„Słodkie na dziewczynkę, kwaśne na chłopca” – chyba każdy z nas słyszał o słynnych ciążowych zachciankach? Wiele przyszłych mam wierzy, że na podstawie swoich preferencji żywieniowych jest w stanie „odczytać” płeć dziecka. Nie ma jednak rzetelnych badań naukowych, które poparłyby tę tezę. Zachcianki w ciąży mogą być efektem działania hormonów, niejednokrotnie wynikają też z niedoborów witamin i minerałów.

Cóż… chyba wciąż najlepiej będzie pozostać przy proporcjach 50/50 – płeć dziecka najlepiej wskażą profesjonalne badania (a i one potrafią czasami spłatać figla)!

Źródło: parenting.firstcry.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.