fbpx
Przejdź do treści

Czy szczotkowanie piersi wpływa na jakość pokarmu?

masaż piersi
Fot Pakdara/ 123RF

Laktacja, czyli proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne, dla wielu młodych mam na początku przygody z macierzyństwem jest dużym wyzwaniem i wielką niewiadomą. Jednak już po kilku tygodniach karmienia piersią, ból piersi, obkładanie ich liśćmi kapusty czy zastój pokarmu żadnej z mam nie zdziwi, ale… szczotkowanie piersi dla wielu z nich może okazać się dużym zaskoczeniem!

Karmienie piersią

Zdecydowana większość noworodków tuż po porodzie gotowa jest do ssania. Chwycenie i ssanie piersi pobudza laktację, dlatego tak ważne jest nakarmienie dziecka już w pierwszej godzinie po narodzinach. Kobiece mleko zawiera wszystkie niezbędne witaminy, mikroelementy i sole mineralne. Zapewnia maluchowi dużą porcję białka, tłuszczy i węglowodanów. Czy istnieje jednak jakiś sposób, aby poprawić jakość pokarmu i czy można sprawić, by było go jeszcze więcej?

Szczotkowanie piersi

To wciąż mało popularna i rzadko stosowana metoda. A szkoda, bo bardzo skuteczna.

„Jako Certyfikowany Doradca Laktacyjny polecam szczotkowanie piersi! Masaż piersi w laktacji może powodować, że mleko będzie bardziej 'tłuste’ i będzie go więcej! Szczotkowanie w ciąży także jest dobrym pomysłem – świetnie wpłynie na ujędrnienie biustu! Pamiętajmy tylko, aby w ciąży unikać szczotkowania brodawek!”
– czytamy na profilu „Zaufaj Położnej” na Instagramie.  

Położna powołuje się na badania prowadzone przez dr Christine Smillie, które potwierdzają, że szczotkowanie piersi w kierunku węzłów chłonnych zwiększa kaloryczność pokarmu. Kiedy należy wykonać wspomniane masowanie? 30 sekund przed rozpoczęciem karmienia.

Dlaczego szczotkowanie piersi wpływa na jakość pokarmu?

„Delikatne masowanie piersi przed karmieniem ma dodatkowa korzyść w postaci mleka bogatszego w kalorie. Pozwala na oderwanie i wymieszanie do pokarmu globulek tłuszczu, które normalnie przyklejają się do ścianek przewodów mlecznych, innymi słowy – homogenizuje mleko zanim dotrze do brodawki” – dodaje w swoim poście położna, cytując informacje przekazane na zjeździe Centrum Nauki o Laktacji dla Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych (2019 rok).

Bardziej tłusty i kaloryczny pokarm sprawi, że niemowlę szybciej przybierze na wadze, co jest niezwykle istotne w przypadku maluchów przebywających na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka (OITN).

Szczotka do masażu piersi

Powinna być przede wszystkim miękka i delikatna, tak by nie spowodować podrażnienia piersi. Szczotkę do masażu, wykonaną z naturalnych produktów, można znaleźć niemalże w każdej drogerii.  

Wyświetl ten post na Instagramie.

Najbardziej KONTROWERSYJNY tekst ostatniego weekendu? 😱 Proszę bardzo 🙊 „Jako Certyfikowany Doradca Laktacyjny polecam szczotkowanie piersi! Masaż piersi w laktacji może powodować, że mleko będzie bardziej 'tłuste’ i będzie go więcej! Szczotkowanie w ciąży także jest dobrym pomysłem – świetnie wpłynie na ujędrnienie biustu! Pamiętajmy tylko, aby w ciąży unikać szczotkowania brodawek!” Jedna grafika, a tyle kontrowersji! Już wyjaśniamy nasz skrót myślowy 🙂 Otóż, badania przeprowadzone przez przez dr Dr Christine Smillie 👩‍⚕️, która również jest CDL, potwierdzają, że masowanie piersi – czyli także ich szczotkowanie – w kierunku węzłów chłonnych 30 sekund przed karmieniem, zwiększa kaloryczność pokarmu czyli jak to powszechnie mówimy jego „tłustość” 💪 Cytując badania przedstawione w 2019 roku na zjeździe Centrum Nauki o Laktacji dla Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych 👩‍⚕️ dotyczące powolnego przybierania na masie niemowląt (1️⃣): „Delikatne masowanie piersi przed karmieniem ma dodatkowa korzyść w postaci mleka bogatszego w kalorie. Pozwala na oderwanie i wymieszanie do pokarmu globulek tłuszczu, które normalnie przyklejają się do ścianek przewodów mlecznych, innymi słowy – homogenizuje mleko zanim dotrze do brodawki. ” Dodatkowo w badaniach (2️⃣): Morton wykazał, że „u matek dzieci z OITN odciągających pokarm laktatorem zastosowanie tej techniki spowodowało, że pokarm miał średnio 26 cal/oz czyli 87 kcal/100 ml.” Czyli dzięki masowaniu piersi przed karmieniem jest większa szansa, że dziecko szybciej zje tłustszy pokarm i lepiej przybierze na masie 🤱 Właśnie z takimi maluchami pracujemy w poradni laktacyjnej jako CDL. Czy mleko mamy pod wpływem masowania czy szczotkowania staje się śmietana 36%? Nie ❌ Czy masowanie piersi wpływa na jakość mleka i może pomóc przybrać dziecku na wadze? Tak ✅ Mam nadzieje, że badania naukowe, opinie światowej klasy ekspertów oraz nasze doświadczenie medyczne jest dla Was przekonywujące 👍 Nie dajcie się zwieść stereotypom! Opinia 'mamy karmiącej’ nie wystarczy! Ufajcie tylko sprawdzonym, potwierdzonym naukowo źródłom❗

Post udostępniony przez Szkoła Rodzenia 🤰🏼ONLINE (@zaufajpoloznej)

Źródła: Instagram zaufajpoloznej / hdydi

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.