fbpx
Przejdź do treści

Czy szczepionki na COVID-19 powodują niepłodność?  

szczepionki wpływ na ciążę ciąża płodność mężczyźni kobiety covid pandemia koronawirus szczepionka covid-19 szczepionka koronawirus pandemia covid ciąża w ciąży wpływ szczepionek badania wynikii szczepionka wpływ na rozwój płodu dziecka ciąża ciąży koronawirus covid-19 pandemia
Fot. 123rf

Nowe badania prowadzone przez badaczy z Boston University School of Public Health (BUSPH) dotyczą wpływu szczepienia COVID-19 na płodność. Wyniki opublikowano w American Journal of Epidemiology.  

Amerykanie dokonali prospektywnego badania par próbujących zajść w ciążę. Naukowcy nie wykazali związku między szczepieniem COVID-19 a płodnością. Takie same efekty były widoczne jednakowo u partnerów płci żeńskiej oraz męskiej, którzy otrzymali Pfizer-BioNTech, Moderna, czy szczepionki Johnson & Johnson.  

COVID-19 zmniejsza płodność, szczepionki nie 

Natomiast odkrycia wskazują, że zakażenie COVID-19 wśród mężczyzn może tymczasowo zmniejszać płodność.  

Wiele osób w wieku rozrodczym wymienia obawy dotyczące płodności jako powód pozostawania nieszczepionymi. Nasze badanie pokazuje po raz pierwszy, że szczepienie COVID-19 u obu parnterów nie ma związku z płodnością wśród par próbujących zajść w ciążę poprzez stosunek płciowy. Czas do zajścia w ciążę był bardzo podobny, niezależnie od statusu szczepienia. 

 – mówi główna autorka badania, dr Amelia Wesselink, adiunkt ds. badań epidemiologicznych w BUSPH.  

Szczepionka zalecana starającym się o dziecko 

Badanie objęło kobiety próbujące zajść w ciążę i śledzi je od od czasu prekoncepcyjnego do sześciu miesięcy po porodzie. Wśród uczestników znalazło się 2126 kobiet z USA i Kanady, które dostarczyły informacji na temat stylu życia, czynników medycznych i cech swoich partnerów od grudnia 2020 r. do września 2021 r., zaś sami uczestnicy brali udział w badaniu do listopada 2021 r. Naukowcy obliczyli prawdopodobieństwo poczęcia na cykl menstruacyjny na podstawie zgłoszonych przez siebie dat ostatniej miesiączki u uczestników, typowej długości cyklu menstruacyjnego i statusu ciąży. Wskaźniki płodności wśród uczestniczek, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki, były prawie identyczne jak u nieszczepionych kobiet.  

Płodność była również podobna w przypadku partnerów płci męskiej, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19, w porównaniu z nieszczepionymi uczestnikami płci męskiej. Dodatkowe analizy, które uwzględniały liczbę dawek szczepionki, markę szczepionki, historię niepłodności, zawód i region geograficzny również wykazały brak wpływu szczepień na płodność. Nowe dane pomagają również rozwiać obawy dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 i płodności, które pojawiły się w anegdotycznych doniesieniach o kobietach doświadczających zmian cyklu miesiączkowego po szczepieniu. 

Przypomnijmy, że mężczyźni, u których wynik testu na COVID był pozytywny w ciągu 60 dni od danego cyklu, mają zmniejszone parametry nasienia.  

Źródło: https://www.sciencedaily.com/

Autor: pc

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.