fbpx
Przejdź do treści

Czy szczepionka na COVID-19 powoduje niepłodność?

szczepionki wpływ na ciążę ciąża płodność mężczyźni kobiety covid pandemia koronawirus szczepionka covid-19 szczepionka koronawirus pandemia covid ciąża w ciąży wpływ szczepionek badania wynikii szczepionka wpływ na rozwój płodu dziecka ciąża ciąży koronawirus covid-19 pandemia
Fot. 123rf

Eksperci obalili mit, że szczepienia powodują niepłodność. Mówią również, że nie ma dowodów na to, by szczepionka powodowała jakiekolwiek problemy zdrowotne u kobiet w ciąży. Zwracają uwagę, że niebezpieczeństwo związane z COVID-19 powinno przeważać nad wszelkimi obawami przed szczepieniem.

Zakwalifikowałaś się do szczepienia przeciwko COVID-19, jednak mimo wszystko się wahasz? Obawiasz się, że ​​szczepionki mogą powodować niepłodność? Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiły się niepokojące plotki… Możesz odetchnąć z ulgą – najnowsze doniesienia naukowe stwierdzają, że szczepionka na COVID-19 nie powoduje niepłodności.

Skąd obawy o płodność?

Dr Jennifer Conti ze Stanford University School of Medicine powiedziała portalowi Healthline, że nie ma dowodów na to, że szczepionki na COVID-19 wpływają na płodność.

Ta dezinformacja jest niebezpieczna, ponieważ brzmi wiarygodnie, ale w rzeczywistości nie ma w niej grama prawdy – powiedziała dr Conti. Plotki opierają się na obawie, że sekwencja RNA w szczepionce może spowodować niepłodność poprzez przypadkowe zaatakowanie białka w łożysku zwanego syncytyną-1, które ma strukturę podobną do białka kolca koronawirusa. Są to jednak zupełnie inne struktury i nie ma powodu, by sądzić, że tak się stanie wyjaśniła.

Uspokajające wiadomości pochodzą z brytyjskiego czasopisma medycznego The BMJ. Artykuł wskazuje, że nie ma absolutnie żadnych dowodów ani teoretycznego powodu, że którakolwiek ze szczepionek może wpływać na płodność kobiet lub mężczyzn.

Kiedy zaszczepić się na COVID-19?

Naukowcy sugerują, że jeśli przechodzisz terapię niepłodności, należy rozważyć odpowiedni moment podania szczepionki przeciw COVID-19. Tak, aby nie było wątpliwości, czy jakiekolwiek objawy, takie jak np. gorączka, są skutkami ubocznymi procedur leczenia niepłodności.

Jest to zbieżne ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, które zaleca odczekanie rozpoczęcia leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu na co najmniej kilka dni po podaniu drugiej dawki szczepionki tak, aby dać czas na ustabilizowanie odpowiedzi immunologicznej i rozwój przeciwciał.

Szczepionka na COVID-19 a ciąża

Artykuł w BMJ sugeruje, że kobiety w ciąży z wysokim ryzykiem COVID-19 powinny zostać zaszczepione, ale te, które nie należą do kategorii wysokiego ryzyka, mogą poczekać.

Autorzy stwierdzają: „Nie ma powodu, by sądzić, że którakolwiek ze szczepionek COVID-19 jest szkodliwa, ale ich wpływ na ciążę nie został jeszcze w pełni zbadany. Znane informacje są uspokajające. Żadna ze szczepionek nie zawiera żywego wirusa, więc nie ma ryzyka, że ​​kobieta w ciąży lub jej dziecko może zarazić się COVID-19 ze szczepionki”.

Według danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC), zakażenie COVID-19 w ciąży może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. COVID-19 podczas ciąży może również prowadzić do wystąpienia niekorzystnych następstw, takich jak poród przedwczesny.

„Kiedy porównuje się rzeczywiste, potencjalnie śmiertelne ryzyko COVID u kobiety w ciąży z teoretycznym, opartym na lęku ryzykiem szczepionki, skala w dużej mierze wskazuje na szczepienia” – powiedziała dr Conti.

Szczepionka na COVID-19 a karmienie piersią

Według CDC – jeśli chodzi o karmienie piersią – brakuje danych na temat bezpieczeństwa szczepionek przeciw COVID-19. Uważa się jednak, że szczepionki mRNA nie stanowią zagrożenia dla dziecka.

„Z biologicznego i fizjologicznego punktu widzenia nie ma dowodów, że może to być szkodliwe” – uważa ginekolożka dr Rashmi R. Rao.

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) zaleca, aby szczepionek COVID-19 nie odmawiać kobietom w ciąży i podawać osobom karmiącym piersią, które spełniają kryteria szczepień. Pisaliśmy o tym na naszym portalu już w grudniu 2020.

Źródło: Healthline

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.