fbpx
Przejdź do treści

Czy stres ciężarnej wywołany pandemią wpływa na dziecko?

stres w pandemii a ciąża
Fot. 123rf

Kobiety w ciąży często obawiają się zarażenia koronawirusem zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2) oraz samotności ze względu na przepisy dotyczące dystansu społecznego. Nowe, kanadyjskie badanie opublikowane na serwisie medycznym medRxiv omawia wpływ stresu podczas pandemii na rozwijający się mózg niemowlęcia.  

Wyniki obecnego badania wskazują na potrzebę pilnych zmian polityki w celu lepszej opieki nad kobietami w ciąży. Przede wszystkim chodzi o działania w zakresie zdrowia psychicznego i tworzenia połączeń nerwowych płodu.  

Ciężarnym podczas pandemii towarzyszy lęk lub depresja 

Ograniczenia podróżowania i ograniczenia interakcji społecznych również znacząco wpłynęły na gospodarkę. Wśród wielu konsekwencji obecnej pandemii jest stres prenatalny, który naukowcy określają jako „podwyższone objawy lęku i/lub depresji”. Prenatalny stres wiąże się z niepożądanymi skutkami zarówno dla kobiety ciężarnej, jak i rozwijającego się płodu. Możliwymi konsekwencjami jest poród przedwczesny, a także zwiększone ryzyko problemów behawioralnych i psychicznych u potomstwa.  

Efekty te prawdopodobnie wynikają z nieprawidłowego rozwoju układu limbicznego, co prowadzi do zmienionego tworzenia wzorców zachowań. Badania dowiodły również, że stres podczas ciąży wpływa na strukturę części mózgu, takich jak ciało migdałowate, istota biała i połączenia między ciałem migdałowatym a obszarami przedczołowymi. Właśnie ścieżki neuronowe między ciałem migdałowatym, a obszarami przedczołowymi są odpowiedzialne za behawioralną reakcję dziecka na stres matki. Wśród konsekwencji należy wymienić m.in. nadpobudliwość i agresję.  

Naukowcy dowiedli także, że od początku pandemii wskaźniki stresu psychicznego w czasie ciąży wzrosły ponad trzykrotnie. W obecnym badaniu wykorzystano dane z ciąży podczas badania COVID-19 Pandemic (PdP), które obejmowało większość Kanady. Wiadomo, że prawie połowa uczestników miała kliniczne objawy lęku.

Ważne wsparcie dla matek 

Badanie dowiodło, że zapewnienie wsparcia społecznego matkom jest ważne, nie tylko w celu wspierania samych kobiet, ale także w celu zmniejszenia szkód wyrządzanych niemowlęciu przez stres. Odkrycia dobrze korelują z wcześniejszymi badaniami, które pokazują, że matki, które czują się wspierane, lepiej radzą sobie ze stresem psychicznym niż te, którym takiego wsparcia brakuje. Widać to zwłaszcza podczas pandemii, gdy ludzie byli oddzieleni na długi czas od rodziny i przyjaciół.  

Podkreśla to pilną potrzebę prenatalnych badań przesiewowych w zakresie zdrowia psychicznego, a także polityki mające na celu poprawę wsparcia społecznego, ponieważ wykazaliśmy, że może to wspierać zdrowy rozwój mózgu niemowlęcia we wczesnym okresie życia. 

– piszą w raporcie badacze.  

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.