fbpx
Przejdź do treści

Czy seks oralny może wywołać bakteryjne zapalenie pochwy?

seks oralny
Fot Roman Samborskyi/ 123RF

Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS Biology ujawniło, że seks oralny może przyczyniać się do bakteryjnego zapalenia pochwy, które wynika ze zmiany biocenozy pochwy. Mimo iż prawie połowa przypadków przebiega bezobjawowo, dolegliwość ta może być wyjątkowo dokuczliwa. Czym jest bakteryjne zapalenie pochwy i co dokładnie wykazało przeprowadzone badanie?

Bakteryjne zapalenie pochwy – czym jest?

Bakteryjne zapalenie pochwy (BV) jest powszechną dolegliwością, z którą zmaga się wiele kobiet na całym świecie. To stan zaburzeń równowagi mikrobiologicznej pochwy, będący wynikiem osłabienia i zachwiania naturalnej równowagi organizmu. Pochwa jest siedliskiem dobrych bakterii Lactobacillus, odpowiadających m.in. za kwaśne pH środowiska miejsc intymnych. Gdy ilość pożytecznych bakterii zmniejsza się, zwiększa się zaś kolonizacja bakterii chorobotwórczych, mówimy o bakteryjnym zapaleniu pochwy. Mimo iż infekcja sama w sobie nie jest niebezpieczna, może narazić kobietę na większe ryzyko rozwoju chorób przenoszonych drogą płciową, jak i infekcje dróg moczowych. Ponadto u ciężarnych wspomniana dolegliwość zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego (o tym więcej pisaliśmy TUTAJ).

Bakteryjne zapalenie pochwy – objawy

Do najczęstszych objawów świadczących o bakteryjnym zapaleniu pochwy zaliczymy:

  • szaro-białą lub żółtą wydzielinę o charakterystycznym rybim zapachu,
  • świąd, a czasami nawet i ból pochwy,
  • uczucie suchości pochwy,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • ból podczas stosunku.

Seks oralny a bakteryjne zapalenie pochwy

Przeprowadzone badanie wykazało, że powszechna bakteria gram-ujemna (Fusobacterium nucleatum) – występująca głównie w jamie ustnej człowieka, powiązana z płytką nazębną i chorobami dziąseł – może mieć wpływ na rozwój bakteryjnego zapalenia pochwy.

Zdaniem naukowców seks oralny znacząco przyczynia się do części przypadków tejże przypadłości – zwiększa prawdopodobieństwo przeniesienia populacji bakterii z jamy ustnej do pochwy, co z kolei wpływa na powstanie zaburzenia równowagi mikrobioty pochwy, czyli dysbiozę. Co więcej, ekspozycja pochwy na wspomnianą bakterię Fusobacterium nucleatum wpływa na wzrost bakterii Gardnerella vaginalis (najczęstsze źródło zakażenia bakteryjnego pochwy).

Przeprowadzone badanie dostarcza cennych informacji m.in. na temat symbiozy bakteryjnej, która może ułatwiać kolonizację patogennych bakterii w pochwie. Może też zapewnić odpowiedni stan do utrzymania dysbiozy pochwy. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście tego, że bakteryjne zapalenie pochwy ma tendencję do nawracania. Pamiętajmy więc zawsze o odpowiednim leczeniu, które należy przeprowadzić do końca, zgodnie z zaleceniami lekarza (nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej, zaordynowane leki przyjmujmy tak długo, jak wskazał specjalista).

Źródła: News Medical / PLOS Biology

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.