fbpx
Przejdź do treści

Czy przenoszenie zakażenia COVID-19 z matki na dziecko jest możliwe?

SARS-CoV-2 ciąża infekcja pandemia covid koronawirus przenoszenie dziecko ryzyko badania rozwój układu nerwowego covid-19 koronawirus skutki pandemii pandemia w ciąży ciąża
Fot. 123rf

SARS-CoV-2, wirus wywołujący zakażenie COVID-19, może być przenoszony z matki na dziecko przed, w trakcie i po porodzie. Naukowcy zbadali skalę tego zjawiska i są zaskoczeni…

Poza ustaleniem skali zakażonych dzieci eksperci odkryli również, że porody pochwowe i karmienie piersią nie zwiększają prawdopodobieństwa pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 u dzieci, gdy ich matki mają infekcję.

Zakażenie koronawirusem w ciąży

Ogółem 1,8% z 14 271 dzieci urodzonych przez matki z zakażeniem SARS-CoV-2 dało pozytywny wynik na obecność wirusa za pomocą testów PCR.


Nasze badanie jest pierwszym, w którym wykorzystujemy rygorystyczne metody Światowej Organizacji Zdrowia, aby pokazać, że wirus może przenosić się z matki na dziecko w jej łonie, podczas porodu i po porodzie. Jednak rodzice i pracownicy służby zdrowia mogą być pewni, że tylko bardzo mały odsetek dzieci urodzonych przez matki z pozytywnym wynikiem testu SARS-CoV-2. Oznacza to, że ryzyko zakażenia takich dzieci jest rzadkie.

Międzynarodowy zespół badawczy, kierowany przez Centrum Współpracy WHO na rzecz Globalnego Zdrowia Kobiet Uniwersytetu Birmingham, opublikował swoje wyniki po przeanalizowaniu danych z całego świata dotyczących ponad 14 000 dzieci urodzonych przez matki z COVID-19. – mówi Shakila Thangaratinam, profesor zdrowia matek i okołoporodów na Uniwersytecie w Birmingham.


Niskie ryzyko COVID-19

„Matki należy również uspokoić o niskim ryzyku przeniesienia wirusa poprzez poród pochwowy, kontakt ze skórą i karmienie piersią – do wszystkiego należy zachęcać” – tak brzmią zalecenia ekspertów.

Zespół badawczy zaleca, że ​​dla dzieci matek z ciężką postacią SARS-CoV-2, które mają większe szanse na wynik pozytywny, będą musiały zostać przebadane po urodzeniu i ściśle monitorowane. Uznano, że należy dalej zachęcać do szczepień w ciąży, aby zapobiec zakażeniom i ciężkim chorobom u matek. Zespół przeanalizuje nowe badania w miarę pojawiania się dalszych dowodów, a także zbada skutki, jakie warianty SARS-CoV-2 wywołujące obawy i szczepienia mają na noworodki.

Źródło: Science daily

Autor: pc

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.