fbpx
Przejdź do treści

Czy powinniśmy uczyć dzieci, że świat jest niebezpieczny?

Foto: Unsplash

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko odnosiło sukces i znalazło w życiu szczęście, naucz je, że świat jest dość „brutalny”. Okazuje się, że taka strategia rodzicielska jest dość powszechna. Czy słusznie?

Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym zapytali rodziców, jakie „podstawowe wierzenia światowe” uważają za najlepsze dla swoich dzieci. Znaczna podgrupa rodziców (od 11 do 53 procent, w zależności od wierzeń o pierwotnym świecie) postanowiła nauczyć swoje dzieci, że świat jest złym miejscem – jałowym, niesprawiedliwym, niebezpiecznym, niezbyt zabawnym. Co więcej, większość rodziców (od 50 do 94 procent) nie chciała przekazywać dzieciom nadmiernie pozytywnych przekonań na temat świata.

Dlaczego rodzice uważają, że pozytywne przekonania na temat świata zranią ich dzieci?

Coraz więcej rodziców uważa, że przedstawienie dziecku świata jako miejsca pozytywnego i kolorowego rani i wyrządza im więcej krzywdy. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem niektórych rodziców:

  • Postrzeganie świata jako cudownego i niesamowitego miejsca często prowadzi do rozczarowania, które może wpędzić w depresję i utratę nadziei. Dlatego lepiej mieć niższe oczekiwania i się miło zaskoczyć.  
  • Ludzie, którzy postrzegają świat jako bajeczne miejsce, odnoszą mniej sukcesów w życiu zawodowym.
  • Postrzeganie świata jako bezpiecznego miejsca, w większym stopniu naraża dzieci na niebezpieczeństwo. Takie przekonanie usypia czujność.

Rodzice uważają, że postrzeganie świata jako złego prowadzi przyczynowo do dobrych rzeczy. Ponadto ludzie sukcesu to często ci, którzy postrzegają świat jako zły i przepełniony negatywnymi emocjami.

Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 4535 badanych, którzy wykonywali 48 różnych zawodów m.in. pielęgniarki, policjanci. Badacze chcieli ustalić, kiedy postrzeganie świata jako złego powiązane było z gorszymi wynikami w życiu – zarówno prywatnym, zawodowym, jak i w kwestii zdrowia.

Co się okazało?

Ludzie z negatywnymi przekonaniami na temat świata byli w gorszej sytuacji – ich stan zdrowia był gorszy, mieli więcej negatywnych emocji, częściej zmagali się z depresją, nie byli zadowoleni z życia, częściej nie lubili swojej pracy, w porównaniu z rówieśnikami wykonującymi ten sam zawód. Przeprowadzono setki testów statystycznych, porównując tych, którzy postrzegają świat jako dobry, z tymi, którzy postrzegają go jako bardzo dobry. Co ciekawe, ludzie o umiarkowanych przekonaniach także byli w gorszej sytuacji. Przeprowadzone badanie przeczy temu co sądzą i uświadamiają dziecku niektórzy rodzice, że świat jest niebezpieczny i brutalny. Dziecko, które postrzega świat jako zły, kiedy dorośnie, będzie w gorszej sytuacji niż jego rówieśnicy. Nie straszmy dzieci, a pozwólmy im cieszyć się życiem i czerpać z niego pełnymi garściami.

Źródło: Psychology Today

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.