fbpx
Przejdź do treści

Czy poród przed terminem ma wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości? [najnowsze badania]

Poród przed terminem
fot. 123RF

Choć zakłada się, że ciąża trwa 40. tygodni, w praktyce tak naprawdę bywa różnie. Duży odsetek porodów ma miejsce przed wyznaczonym terminem. Czy wcześniejsze rozwiązanie ma wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości? Przeprowadzone badania dowodzą, że ​​wcześniaki częściej trafiają do szpitala w porównaniu do dzieci urodzonych o czasie.

Poród przed terminem a zdrowie dzieci

Zespół brytyjskich naukowców przeanalizował dane dzieci urodzonych 1 stycznia 2005 r. i 31 grudnia 2006 r. w różnych szpitalach w Wielkiej Brytanii. Zebrano informacje dotyczące ponad 1 miliona dzieci, które monitorowane były przez mniej więcej 9 lat. Naukowcy, chcąc zbadać wpływ przedwczesnego porodu na zdrowie dzieci, zebrali i przenalizowali dane dotyczące częstotliwości przyjęć ich do szpitali.

Co się okazało? W czasie monitoringu odnotowano ponad 1,3 miliona przyjęć do szpitala. 63 proc. z nich uznano za przyjęcia nagłe. Ponad połowa wszystkich dzieci, która wzięła udział w badaniu, przynajmniej raz była hospitalizowana.

Wyniki badań wykazały, że przyjęcia do szpitala dziecięcego były mocno powiązane z wiekiem ciąży w chwili porodu. Stwierdzono, że maluchy urodzone poniżej 28. tygodnia są sześciokrotnie bardziej narażone na hospitalizację w dzieciństwie niż te urodzone w 40. tygodniu.

Ponadto wyniki pokazały, że dzieci urodzone zaledwie kilka tygodni przed 40. tygodniem miały podwyższony wskaźnik przyjęć do szpitala, jednak nie były tak bardzo zagrożone, jak dzieci urodzone przedwcześnie.

Wyniki dowodzą, że wcześniejsze porody są skorelowane z wyższym odsetkiem hospitalizacji w dzieciństwie. Mimo iż ryzyko zmniejsza się wraz z upływem lat, różnice pomiędzy wcześniakami a dziećmi urodzonymi o czasie obserwowane są niemalże aż do 10. roku życia.

Infekcje – główna przyczyna hospitalizacji

Dalsza analiza danych wykazała, że ​​przyjęcia do szpitala najczęściej związane były z infekcjami. Innymi głównymi przyczynami hospitalizacji były schorzenia układu oddechowego i przewodu pokarmowego – te rodzaje przyjęć częściej występowały u dzieci do 2. roku życia.

Co ważne, badanie to mają swoje ograniczenia. Jest to badanie obserwacyjne, dlatego korelacja stwierdzona między wczesnym urodzeniem a zwiększonym ryzykiem hospitalizacji nie wyjaśnia ewentualnego związku przyczynowego. 

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.