fbpx
Przejdź do treści

Czy plakaty „TAK dla In Vitro” przykryją kampanię pro-life? Zbiórka społeczna trwa!

in vitro bez granic
Fot. Screen Stowarzyszenie In Vitro Bez Granic

Obecna sytuacja w kraju jest w kontekście zdrowia reprodukcyjnego – delikatnie mówiąc – kiepska. Niemożność usuwania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub też nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a z drugiej strony brak refundacji in vitro (a nawet dofinansowania na poziomie krajowym). Stowarzyszenie In Vitro Bez Granic w pewnym sensie pokazuje ten absurd, a z drugiej walczy o lepsze zrozumienie leczenia metodą IVF – akcja plakatowanie trwa!

In Vitro Bez Granic

Stowarzyszenie In Vitro Bez Granic powstało z inicjatywy polsko-czeskiego małżeństwa, które od kilku lat zmaga się z niepłodnością. Roksana Hermannová, która jest Polką, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i zmienić panującą w naszym kraju rzeczywistość. „Coś, co w kraju mojego męża jest czymś zupełnie normalnym – w Polsce okazuje się niemożliwym. Tematu niepłodności w Polsce się nie porusza, a o In Vitro nie rozmawia” – czytamy na stronie www.

Wszystko to, w zestawieniu z ostatnimi zmianami prawnymi, które wywołały protesty milionów obywateli, oraz porozwieszane po całym kraju plakaty kampanii pro-life z płodem w sercu, często opatrzone też podpisem „hospicja perinatalne”, stało się przyczynkiem do rozpoczęcia akcji plakatowania! Stowarzyszenie chce zakleić swoimi plakatami te, które tak wiele zdążyły już namieszać.

Akcja Plakatowanie Rozpoczynamy przygotowania do plakatowania przystanków autobusowych w różnych miastach Polski. Nasze…

Opublikowany przez Stowarzyszenie In Vitro Bez Granic Środa, 17 lutego 2021

Plakat „pod napięciem”

Wspomniane plakaty pro-life już kilka tygodni temu wzbudziły wiele dyskusji. Okazało się, że autorka wykorzystanej na nich grafiki, Katrine Glazkova, zupełnie nie zgadza się z przekazem kampanii – a właściwie z tym, co w ostatnim czasie dzieje się w Polsce w zakresie praw kobiet i popiera dostęp do aborcji. Jej twórczość została zakupiona na jednym z portali z grafiką. Wszystko było więc zgodnie z prawem, ale graficzka chyba sama nie spodziewała się, w jaki sposób można wykorzystać jej prace. Koniec końców, kiedy dowiedziała się o sprawie, stworzyła nowy rysunek, który miał na celu wsparcie strajkujących.

TAK dla in vitro

Wracając jednak do akcji In Vitro Bez Granic, jak mówi Roksana Hermannová: „Dlaczego chcę zakrywać akurat plakaty kampanii pro-life o hospicjach prenatalnych? Bo one są dalekie od prawdy. Pokazują fałszywy obraz. Niestety, dziecko z wadami letalnymi nie wygląda tak pięknie, jak na tej grafice” – jej słowa cytuje portal leszno.naszemiasto.

Stowarzyszenie nie realizuje jednak akcji samodzielnie i potrzebuje w tym celu wsparcia. Zbiórka na zrzutka.pl trwa – koszty wydruków mogą sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Na różnego rodzaju forach internetowych pojawia się wiele wsparcia dla tych działań, podobnie jak ze strony niektórych polityków. Pomysłodawczyni akcji spotkała się już z posłanką Barbarą Nowacką, a w planach jest także rozmowa m.in. z posłanką Klaudią Jachirą.

Czy pomoże to w walce ze szkodliwymi mitami na temat in vitro, jakie wciąż powielane są w Polsce na szeroką skalę (pisaliśmy niedawno m.in. o plakatach fundacji Kai Godek, na których czytamy chociażby to, że in vitro jest „handlem dziećmi”)? A może uda się przywrócić refundację tej metody leczenia w naszym kraju (pomimo tego, że poprawę zdrowia prokreacyjnego wykreślono z listy celów Narodowego Programu Zdrowotnego na kolejne lata – 2021-2025)? Co przyniosą nam kolejne lata? Póki co, mamy tylko pytania, zero odpowiedzi.

W dniu dzisiejszym spotkałam się z posłanką Panią Barbarą Nowacką w Gdyni 😊 Pani Barbaro serdecznie dziękuję za spotkanie w przemiłej atmosferze. Już jutro przedstawię szczegóły planu działania 💪💪💪

Opublikowany przez Stowarzyszenie In Vitro Bez Granic Poniedziałek, 15 lutego 2021

Źródła: noizz / leszno.naszemiasto / invitro-bezgranic

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".