fbpx
Przejdź do treści

Czy pies wyczuwa ciążę? Wiele wskazuje, że…

Pies wyczuwa ciążę
Fot Tatiana Dyuvbanova/ 123RF

Psy słyną z czułego węchu. Według ekspertów potrafią wyniuchać nawet… ciążę. Co mówią na ten temat behawiorystki, które na co dzień pracują z czworonogami?

Wrażliwość psów i ich przywiązanie do opiekunów to cechy, dzięki którym zyskały miano „najlepszych przyjaciół człowieka”. Znane są historie, gdy uratowały swoim opiekunom życie albo w widoczny sposób przeżywały utratę kogoś bliskiego. Okazuje się jednak, że potrafią jeszcze więcej. Wiele kobiet twierdzi, że zachowanie ich pupili zmieniło się w okresie, gdy zaszły w ciążę. Mało tego: według niektórych matek ich psy „wyczuły”, że są ciężarne, jeszcze zanim same sobie to uświadomiły! A co mówią na to eksperci? Czy psi węch naprawdę jest aż tak czuły? A może to zasługa jakiegoś zwierzęcego „szóstego” zmysłu?

Przyjaciele i obserwatorzy – czy pies wyczuwa ciążę?

Nie ma zbyt wielu naukowych badań, które byłyby poświęcone opisanemu wyżej zagadnieniu, ale… niektóre sugerują, że psy faktycznie mogą „wyczuć” ciążę. Aczkolwiek nie tylko za pomocą nosa – według zwierzęcej behawiorystki Mary Burch, nasi czworonożni przyjaciele są po prostu bardzo uważnymi obserwatorami. Nie tylko czują, ale też widzą, a że wszystkie ich zmysły są bardzo wyostrzone, potrafią błyskawicznie wychwycić nawet najdrobniejsze zmiany w otoczeniu. „W organizmach ciężarnych kobiet zachodzą zmiany hormonalne i procesy chemiczne, które mogą wpływać na zapach ich ciał” – zauważa Burch, której słowa cytuje huffpost.

Pies-diagnosta

Powyższą tezę pośrednio potwierdzają inne badania, sugerujące, że psy są w stanie wyczuć zmiany chorobowe w ludzkim organizmie: rozwijające się nowotwory, migreny, zbliżające się ataki epilepsji. Ostatnio naukowcy starają się nawet ustalić, czy pies potrafi… wywęszyć koronawirusa. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że zwierzę potrzebuje trochę czasu, aby oswoić się z czyimś zapachem. Innymi słowy, jeśli pies rzeczywiście może „wykryć” ciążę, to tylko u kobiety, którą już dobrze zna. „W jej ciele zmiany hormonalne są dla niego łatwiej wyczuwalne niż w organizmie kobiety, którą spotkał po raz pierwszy” – twierdzi behawiorystka Kate Mornement.

Jak ciąża wpływa na zachowanie psa?

Skąd w ogóle wiadomo, że pies wyczuwa ciążę swojej właścicielki? Wiele kobiet zauważyło, że ich pupile stali się bardziej „przylepni” w okresie przed narodzinami dziecka. Niektóre zwierzęta wydają się niespokojne lub wręcz zdenerwowane, zwłaszcza gdy ciąża jest już zaawansowana.

Z drugiej strony, może to być efekt zmian zachodzących w otoczeniu psa: urządzania dziecięcego pokoju, nowego planu dnia, spacerów o niestałych porach. Większość psów źle znosi fakt, że poświęca im się mniej uwagi niż dotychczas – nie zapominajmy więc także i o ich potrzebach. Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka? O tym pisaliśmy już na naszym portalu: [TUTAJ]

Na podstawie: huffpost

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.