fbpx
Przejdź do treści

Czy kot lub pies mogą spowodować poronienie?

Pies a poronienie
Photo by Jonathan Smith on Unsplash

Wielu posiadaczy czworonogów zastanawia się, czy skok ich pupila na brzuch może być przyczyną poronienia. Sprawdziliśmy sprawę medycznie i przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Właściwe ułożenie zwierzęcia może mieć wpływ również na jego zachowanie podczas ciąży. Powinniśmy nauczyć pupila, że w tym okresie musi skakać nie bezpośrednio na kolana, lecz obok np. na kanapę.  

Skok psa lub kota na brzuch a poronienie

Skok zwierzęcia, szczególnie pokaźnych rozmiarów psa, może stać się przyczyną poronienia. Są to oczywiście skrajnie rzadkie przypadki, lecz należy uważać. Dr Yvonne Bohn, położniczka ginekologiczna w Providence Saint John’s Health Centre w Santa Monica z Kalifornii, mówi: „Nie mogę dokładnie określić, ile zwierzę lub dziecko może ważyć, by bezpiecznie wskoczyć na jej brzuch. Nie chodzi tu o wagę, ale bardziej o intensywność siły przyłożonej do brzucha”. 

Najważniejsze jest jednak by oduczyć naszego pupila od dynamicznego wskakiwania na brzuch. „Ogólnie rzecz biorąc, nie chcemy, aby cokolwiek wskakiwało, kopało lub wywierało bezpośredni nacisk na brzuch kobiety w ciąży, ponieważ jeśli łożysko zostanie uderzone, może dojść do oddzielenia łożyska od macicy, co nazywa się oderwaniem łożyska. Jeśli separacja jest znacząca, może spowodować rozpoczęcie porodu, a w zależności od wieku ciążowego dziecka może spowodować utratę ciąży lub poród przedwczesny. Nie dzieje się tak za każdym razem, gdy na brzuch przykłada się siłę i zależy to od trymestru. Należy jednak mieć to na uwadze.” – wyjaśnia dr. Bohn.  

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Pamiętajmy, że wraz z postępem ciąży „bezpieczny obszar” brzucha podczas ciąży staje się mniejszy. W pierwszym trymestrze macica nadal znajduje się poniżej kości łonowej, więc uraz prawdopodobnie nie zaszkodzi ciąży. Ale gdy macica znajduje się poza obszarem miednicy, po pierwszym trymestrze, bezpośredni uraz może z pewnością zranić dziecko. Wtedy jest również większe ryzyko, że skok psa lub kota doprowadzi do poronienia.

Co powinniśmy zrobić, gdy już do takiego uderzenia dojdzie? Jeśli jedno z twoich zwierzaków wskoczy ci na brzuch po pierwszym trymestrze boleśnie, zadzwoń i umów się na wizytę u ginekologa, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Koniecznie należy to zrobić, jeśli wystąpi krwawienie z pochwy, wyciek płynu owodniowego, skurcze lub zmniejszenie ruchu płodu. 

Źródło: news-medical.net 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.