fbpx
Przejdź do treści

Czy perfumy stosowane przez mamę mogą wyrządzić krzywdę dziecku?

perfumy zapachy w ciąży ciąża czy szkodzą
fot. 123rf.com

Perfumy i wody perfumowane zachwycają zapachem i zachęcają do stosowania. Przepiękne, małe buteleczki kuszą kształtami i kolorami. Perfumy sprawiają, że czujemy się bardziej kobieco i wyjątkowo. Jednak czy ich stosowanie jest bezpieczne dla dziecka?

Piżmowo-kwiatowe mikstury, choć urzekają zapachem, niekiedy są bardzo intensywne, aż do tego stopnia, że atakują zmysły. Wywołują kaszel, kichanie i ból głowy.

Wysypki skórne [lub] kontaktowe zapalenie skóry są bardzo częstą reakcją na perfumy i substancje zapachowe” – mówi pediatra, neonatolog dr Jessica Madden.

Ftalany – czy są bezpieczne dla dziecka?

Chociaż ftalany (czyli sole i estry kwasu ftalowego) można znaleźć w składzie wielu produktów kosmetycznych, to dla zdrowia i bezpieczeństwa, lepiej unikać tego drażliwego składnika. Według badania przeprowadzonego w 2021 r. w Reproductive Toxicology, myszy, które były narażone na kontakt z ftalanami w ciąży, rodziły myszy z wadami wrodzonymi. Podobne problemy rozwojowe mogą pojawić się u ludzi.

Ftalany mają wpływ na poziom hormonów, a narażenie dzieci na kontakt z nimi może wywołać szereg problemów zdrowotnych w miarę ich rozwoju. Jedno z badań opublikowanych w 2014 r. w Reproductive Toxicology wykazało, że u chłopców, którzy byli narażeni na kontakt z ftalanami, poziom testosteronu był niższy. Inne badanie dowodzi, że u dziewcząt mogą powodować wczesne dojrzewanie. Według badań, ekspozycja na ftalany jest również powiązana z depresją poporodową u rodziców oraz otyłością, astmą i ADHD u dzieci.

Zatem czy perfumy są bezpieczne?

Wyniki przeprowadzonych badań bardziej wskazują i podkreślają skutki narażenia na ftalany bezpośrednio u kobiet w ciąży i dzieci. W przypadku niemowląt i małych dzieci należy unikać produktów do pielęgnacji skóry i włosów zawierających ftalany, co niekoniecznie oznacza, że mama nie może używać perfum.

„Dziecko prawdopodobnie nie będzie narażone na dużą liczbę ftalanów pochodzących od perfum mamy” – mówi Romperowi lekarz pediatra dr Pierrette Poinsett. – „Ryzykowne narażenie ma miejsce, gdy produkty zawierające ftalany są stosowane bezpośrednio na skórę dziecka lub gdy mama używa produktów zawierających ftalany w okresie płodowym”.

Inni eksperci zgadzają się, że zapachy w perfumach dla rodziców, prawdopodobnie nie będą stanowić poważnego, długoterminowego ryzyka dla dzieci.

„Kiedy patrzymy na ryzyko związane z produktem lub narażeniem, musimy pomyśleć o dawce, rodzaju narażenia i naukowym prawdopodobieństwie wyrządzenia szkody, zanim zdecydujemy, jak prawdopodobne jest, że będzie to stanowić znaczne ryzyko dla dzieci” – dodaje pediatra dr Rebekah Diamond.

Diamond zauważa również, że istnieją międzynarodowe standardy, które muszą spełniać perfumy – wpływ na środowisko i bezpieczeństwo składników.

Warto pamiętać, że perfumy mogą wywołać u dziecka alergię lub astmę. Na rynku dostępne są naturalne zapachy niezawierające ftalanów, które są zdecydowanie bezpieczniejsze. W przypadku problemów ze strony układu oddechowego u dziecka, rodzice powinni całkowicie zrezygnować z perfum zawierających w składzie parabeny i fenol, które mogą nasilać objawy.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.