fbpx
Przejdź do treści

Czy niemowlęta rozpoznają głosy rodzeństwa?

Czy niemowlęta rozpoznają głosy rodzeństwa?
Fot. 123rf

Jeśli twierdzisz, że Twoje dziecko w brzuchu reaguje, kiedy do niego mówisz, prawdopodobnie masz rację. Niemowlęta rozpoznają znajome głosy jeszcze przed urodzeniem, zwłaszcza głos mamy. Wkrótce po urodzeniu, gdy mówisz, noworodek odwraca głowę w Twoją stronę – słyszy znajomy głos. A czy rozpoznaje również głos rodzeństwa?

Według pediatrów dzieci w brzuchu słyszą głosy i reagują na dźwięki oraz inne interakcje międzyludzkie już po 40 dniach od poczęcia. Płody mogą odpowiadać na dźwięki od 15. tygodnia, a na ruchy od około 13. tygodnia ciąży. Ginekolożka wykonująca badania USG, dr Kim Langdon mówi:

 Wielokrotnie byłam świadkiem wyciągania przez dziecko ręki do sondy ultradźwiękowej. Pokazuje to, że jest ono w stanie bardzo wcześnie zareagować na dotyk. Prawdopodobnie jeszcze przed 12. tygodniem, kiedy to zaczyna poruszać się w macicy i dotykać pępowiny oraz ściany macicy”.

Jej słowa cytuje portal Romper.

Czy niemowlęta rozpoznają głosy?

Badania wykazały, że noworodki reagują „rozpoznawczymi” falami mózgowymi na dźwięki, które słyszały, gdy były w macicy. Oznacza to, że rozpoznają głosy mamy, taty, brata i siostry – o ile byli obecni i rozmawiali przy nich podczas ciąży. O ile układ nerwowy i mięśnie niemowląt są zbyt niedojrzałe, by reagować ruchami, gdy rozpoznają głos, ich mózgi już wytwarzają odpowiednie – rozpoznające dane dźwięki – fale mózgowe.

Mów do brzucha!

Jak dać się poznać niemowlakowi, jeszcze przed jego przyjściem na świat? Warto mówić „do brzucha” od bardzo wczesnego okresu ciąży. Czytaj na głos oraz zachęcaj innych członków rodziny, aby dużo mówili w Twojej obecności, niezależnie od tego, czy do Ciebie, czy bezpośrednio do płodu.

Może to być niezwykle budujące doświadczenie dla starszego brata lub siostry – wiedzieć, że ich małe rodzeństwo ich słucha. To może być ostatni raz, kiedy mogą spokojnie „porozmawiać”…

Kojący głos matki

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili, że głos matki wpływa na rozwój mózgu dziecka – o czym przeczytasz TUTAJ. Dlatego warto rozmawiać zarówno przed, jak i po urodzeniu!

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.