fbpx
Przejdź do treści

Czy naprotechnologia może zastąpić in vitro?

Na pacjentów klinik in vitro padł blady strach. Nie wydłużono refundacji zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego. Nie wiedzą też, co dostaną w zamian. Resort zdrowia milczy. Oddolne inicjatywy wzięły sprawy w swoje ręce.

Klinika Fertimedica zorganizowała spotkanie informacyjno-edukacyjne pt. „Czy naprotechnologia może zastąpić in vitro? Koniec refundacji in vitro. Co dalej?”, na którym wystąpili: Dr Ewa Goncikowska z kliniki Fertimedica, Marta Górna ze Stowarzyszenia Nasz Bocian i Jolanta Drzewakowska, naczelna magazynu Chcemy Być Rodzicami. Część pierwsza należała do dr Goncikowskiej, która wprowadziła słuchaczy w temat. Najpierw wytłumaczyła, czym jest niepłodność i wymieniła jej rodzaje. Następnie pokazała schemat leczenia, tłumacząc, że nie każdy rodzaj niepłodności można leczyć w ten sam sposób. Kolejnym elementem wystąpienia było przedstawienie drogi leczenia niepłodności zarówno przez in vitro, jak i naprotechnologię. Jak się okazuje – droga jest taka sama, poza jednym – gdy na końcu zawodzą wszystkie metody leczenia objawowego – w medycynie klasycznej pozostaje in vitro albo bezdzietność. Natomiast w przypadku naprotechnologii w tej sytuacji pacjent może albo pogodzić się bezdzietnością, albo adoptować dziecko.

Marta Górna z Naszego Bociana zaprezentowała fragmenty listów, które spłynęły do stowarzyszenia w związku z ogłoszeniem przez Ministra Zdrowia decyzji o zakończeniu refundacji. Dominowały jak się można domyśleć: smutek, złość, frustracja i osamotnienie. Jako ostatnia wystąpiła redaktor naczelna naszego magazynu – Jolanta Drzewakowska, która przedstawiła sposób w jaki są omawiane w mediach in vitro i naprotechnologia. Mówiła o tym, w jaki sposób publicyści z mediów prawicowych okazują swą wyższość moralną, a z lewicowych wyższość intelektualną. Przedstawiała obraźliwe słowa, jakimi obrzucają się zwolennicy każdej metody, a także wspomniała o tym, jak budowane są emocje związane z tą tematyką.

Mówiła również o misji magazynu ”Chcemy Być Rodzicami” , który musi odpowiadać na potrzeby czytelniczek i czytelników, dostarczając im informacji o każdej metodzie planowania rodziny. Pod koniec spotkania wszyscy żałowali, że nikt nie reprezentował naprotechnologii i Marta van der Toolen, założycielka kliniki Fertimedica oraz inicjatorka spotkania,  zaproponowała kolejne spotkanie w poszerzonym składzie. Miejmy nadzieję, że do niego dojdzie, gdyż tylko merytoryczna dyskusja daje pacjentom możliwość świadomego wyboru drogi, którą chcą iść po swoje dziecko.

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.