fbpx
Przejdź do treści

Czy można uprawiać za dużo seksu?

Zbyt częsty seks? Czy to możliwe>Jak pobudzić libido, by zwiększyć ochotę na seks?
Foto: Artem Labunsky, Unsplash

Za poziom libido odpowiadają hormony. Jedni współżyliby niemalże codziennie, inni zdecydowanie rzadziej. Potrzeby seksualne są sprawą bardzo indywidualną. Zbliżać się do siebie powinniśmy wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Jednak czy można za często współżyć?

Czy istnieje sztywny limit?

Nie! Nie ma żadnego oficjalnego limitu.

„Pojęcie „zbyt intensywnego” seksu jest zwykle używane by zawstydzić ludzi faktem, że są istotami seksualnymi”– mówi dr Jill McDevitt, rezydentka seksuologii.

Niektóre dane sugerują, że przeciętny dorosły człowiek powinien uprawiać seks od jednego do dwóch razy w tygodniu. Jednak prawda jest taka, że dane te nie dają nam wglądu w to, czy ilość seksu, którą uprawiamy jest za duża, za mała czy odpowiednia. McDevitt wyjaśnia, że ​​dane pokazują tylko średnią. Nie pokazują, ile razy chcielibyśmy współżyć, ani czy jesteśmy zadowoleni z częstotliwości współżycia.

Za dużo seksu czy w sam raz?

Jak sprawdzić, czy przekroczyłaś swój limit?

Oceń swoje uczucia

Sama musisz znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie. Zastanów się, czy instynkt podpowiada ci, że uprawiasz za dużo seksu? „Czy to szczere wewnętrzne odczucie? Czy jest to mówienie o negatywnym podejściu do seksu?” – dodaje McDevitt.

Dlaczego tak jest?

Istnieje wiele powodów, dla których być może uprawiasz dużo seksu. Na przykład:

  • twój popęd seksualny jest wysoki,
  • w ten sposób okazujesz swojemu partnerowi miłość,
  • seks pomaga ci złagodzić stres,
  • próbujesz zajść w ciążę,
  • współżycie przynosi ci wiele radości.

Fizyczne skutki uboczne

Częste uprawianie seksu nie spowoduje żadnych długoterminowych szkód. Jednak Wider zauważa, że ​​istnieją pewne fizyczne objawy nadmiernego współżycia:

„Seks powinien być zabawny i przyjemny, ale nie może powodować uszkodzeń ciała”

– dodaje Wider.

Oceń swój stosunek do seksu

„Czasami zbyt dużo seksu może powodować stres psychiczny” — mówi Wider. Jeśli seks już na samą myśl obrzydza cię i wydaje się obowiązkiem, to znak, że musisz zrobić sobie przerwę. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli uprawiając seks, zaczynasz czuć odpychanie od partnera.

Co zrobić, jeśli częstotliwość ci nie odpowiada?

Wszystko uzależnione jest od tego, czy uprawiasz seks w pojedynkę, czy z partnerem. Samo zaspokajanie się jest normalną i zdrową częścią ludzkiej seksualności. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, skorzystaj ze wsparcia seksuologa.

„Bardzo rzadko zdarza się, żeby ludzie za dużo się masturbowali” — dodaje McDevitt.

„Więc bardzo prawdopodobne jest, że w rzeczywistości nie masturbujesz się zbyt często, ale odczuwasz wstyd z powodu swojej seksualności i przyjemności seksualnej. Specjalista ds. seksualności może pomóc ci wyjaśnić, dlaczego czujesz, że twoja częstotliwość jest problemem.”

Z kolei, jeśli uważasz, że zbyt często współżyjesz z partnerem, warto z nim o tym porozmawiać. O czym warto wspomnieć?

  • Naprawdę podoba mi się, ile czasu spędzamy razem, ale zastanawiałam się, czy moglibyśmy więcej czasu spędzać na rozmowie lub wspólnym oglądaniu telewizji.  
  • Ostatnio uprawialiśmy naprawdę dużo seksu, ale muszę być szczera, moje ciało potrzebuje przerwy.
  • Ostatnio nie mam ochoty uprawiać tak dużo seksu. Może masz ochotę na inne formy intymności?

Pamiętaj!

Nigdy nie powinnaś uprawiać seksu, jeśli czujesz się do niego zmuszana. Nikt nie ma do tego prawa! Zawsze podczas zbliżenia musisz czuć się komfortowo.

Źródło: Healthline

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.